Antalya'da, çocukları askerlik görevini yaparken şüpheli şekilde hayatlarını kaybeden er ve erbaşların aileleri adına açıklama yapan avukat Ahmet Çevik, "Son 20 yılda askere gönderilen toplam 2 tugay asker şüpheli şekilde hayatını kaybetti" dedi. 

Askere gönderdikleri çocuklarının şüpheli ölümlerinin açıklığa kavuşturulmasını isteyen aileler, biraraya gelip açıklama yaptı.

'ASKERİYEDEKİ ŞÜPHELİ ÖLÜMLERİN ÜZERİNE GİDİLMELİDİR'

Tunceli Sarıtaş Jandarma Karakolu'nda askerlik görevini yaparken, 5 Ekim 2009'da nöbette intihar ettiği öne sürülen er Murat Oktay Can'ın ailesinin avukatı Ahmet Çevik, yaptıkları tüm yasal mücadeleye rağmen bir sonuca ulaşamadıklarını belirtti. Askeriyede her şüpheli ölümün bir cinayet olduğunu ifade eden avukat Çevik, "Türkiye'de son 10 yılda 987 kişi 'eğitim zayiatı' adı altında şüpheli şekilde hayatını kaybetmiştir. Son 20 yılda 2 tugay asker şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Şüpheli ölümler bir cinayettir. Benim müvekkilim de bir cinayete kurban gitmiştir. Çok basit şekilde önlemler alınabilir. Bir sivilleşme süreci yaşıyoruz. Bir demokratikleşme süreci yaşanıyor. Bu süreçte askeriyedeki şüpheli ölümlerin de üzerine gidilmelidir" diye konuştu.

'ASKERİ MAHKEMELERDEN BİR SONUÇ ALAMADIK'

Oğlunun ölümünün üzerine gidilmediğini belirten baba Oktay Can, "Türkiye'de şüpheli şekilde hayatını kaybeden 987 askerin ailelerini temsilen buradayız. Askeri mahkemelere ne kadar delil sunarsak sunalım bir sonuç alamadık. Dava açamayan aileleri de katarsak bu sayı 5 bine yükseliyor. Biz aileler olarak 19 Kasım 2013 tarihinde meclis önünde oturma kararı aldık. Bu kapsamda Başta Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve siyasi parti başkanlıklarına mektuplarımızı gönderdik" dedi.

22 adet delil sunmasına rağmen halen kendisinden yeni delil istendiğini aktaran baba Can, "75 milyonun huzurunda oğlumun mezarının açılmasını istiyorum" dedi. Gözleri dolan baba Can konuşmasına devam edemedi.

'BENİM ÇOCUĞUMU VURANLAR DIŞARDA GEZİYOR'

Anne Sümbesel Can ise çocuğunu gülerek, oynayarak, davullu zurnalı askere gönderdiğini belirterek, "Oğlumun önce şehit olduğunu, ardından intihar ettiğini söylediler. Buradan Cumhurbaşkanına, Başbakana tüm bakanlara sesleniyorum. Bizim sesimizi duysunlar. Benim çocuğumu vuranlar dışarıda geziyor. Çocuklarımızın hakkını bize vermiyorsa, o zaman çocuklarımızı geri versin. Çocuklarımızı, evlatlarımızı istiyoruz" diye konuştu.

'ADALET BAKANLIĞI'NA YAZDIK, CEVAP VERİLMEDİ'

2012 yılında Muş'ta vatani görevini yaparken şüpheli şekilde yaşamını yitiren Uysal Doğan'ın babası Rıza Doğan, "Silahta parmak izi olmamasına rağmen oğlum intihar etti diye bize haber geldi. Davada bize takipsizlik kararı verildi. Dosya şu an Genelkurmay Başkanlığı'nda. 'Önlem aldık' diyorlar. Böyle mi önlem alıyorlar. Adalet Bakanlığı'na mektup yazdık, cevap verilmedi" dedi.

'OĞLUM İNTİHAR ETMİŞ OLAMAZ'

Anne Gülizar Doğan da oğlunu gülerek askere gönderdiğini ve her gün telefonla görüştüklerinde çok mutlu olduğunu söyledi. Gözyaşları içinde oğlunun intihar etmediğini haykıran anne Gülizar Uysal, "Oğlum hayatta intihar etmez. Hayatı çok severdi. İntihar etmiş olamaz" diye konuştu.