SOL Parti 2. Olağan Kongresi Ankara’daki Altınpark Anfa Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Binden fazla üye ve delegenin katılımıyla gerçekleşen kongrede siyasi parti, sendika, meslek örgütleri ve derneklerin temsilcileri de yer aldı.

"AKP mezara, halk iktidara" ve "Faşizme ölüm, tek yol devrim" sloganlarının atıldığı kongrede açılış konuşmasını SOL Parti PM Üyesi Pelin Bektaş yaptı. Bektaş, tek adam diktasını yıkmak ve ülkeyi eşitlik, özgürlük temelinde yeniden inşa edebilmek için burada olduklarını söyledi.

BirGün'ün haberine göre konuşmanın ardından sanatçı Ozan Çoban ekip arkadaşlarıyla birlikte şarkılar seslendirdi ve sinevizyon gösterimi yapıldı.

İŞLEYEN: ÖNCELİKLİ GÖREV TEK ADAM REJİMİNE SON VERMEK

Kongrede konuşan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, seçime sayılı günler kala yeni bir yürüyüş hattını ortaya koyduklarını belirterek, "Sonu zaferle bitecek, tek adam faşizmini bu memleketin bağrından söküp attığımız bir yürüyüş olacak. Bu memleketi tarihin en zorba iktidarına teslim etmeyen, aydınlıkçı, sosyalist birikimi, yeni ve güzel bir yürüyüşü gerçekleştirecek" dedi.

Bu seçimin rejimin oylanacağı bir referandum olacağını ifade eden İşleyen, "Sınırsız, sınıfsız bir dünya için mücadele eden SOL Parti, bu rejime son verilmesini önüne öncelikli bir görev olarak koyar. Bu rejime son verme mücadelesinde SOL Parti, en geniş muhalefet cephesinin aktif bir parçası olacaktır" diye konuştu.

"ADAY ÖNEMLİDİR AMA BÖYLE BİR PAZARLIĞIN PARÇASI OLMAYACAĞIZ"

"Cumhurbaşkanı adayı" tartışmalarına işaret eden İşleyen, "Elbet kimin aday olacağı önemlidir ama biz böyle bir pazarlığın parçası olmayacağız. Kişisel çıkarların önünde ülkenin çıkarları vardır. Sadece birilerinin masalarda ülkenin kaderini belirleyeceği bir noktada değiliz, sorumluluk bu ülkenin tüm emekçilerine ait bir sorumluluktur. Kimse kendi çıkarları için, dar grupsal çıkarları için bu ülkenin böylesi bir anında bu ülkeye bir kötülük yapmayı aklından geçirmesin" dedi.

"TALİBAN ANAYASASINA MUHALEFET ORTAK OLMASIN"

AKP'nin anayasa değişikliği teklifine de değinen İşleyen, "Bu Taliban anayasasına, tarikatların, cemaatlerin anayasasına muhalefet ortak olmasın. O anayasa Meclise geldiğinde orayı terk edin, AKP’yi kendi oyunlarıyla baş başa bırakın. AKP’nin bütün izlerini sileceğimiz bir anayasayı gelin bu iktidarı yıkıp birlikte yapalım" çağrısında bulundu.

Ülkenin sorunlarını çözebilmenin parlementer sisteme dönüşle mümkün olmadığını söyleyen İşleyen, "Emekçilerin krizinden çıkışı için, sosyalist bir alternatifi, sosyalist bir siyaset ekseninde hep birlikte inşa etmek durumundayız. Bu ülkeyi mafyaya, bir avuç haramiye bırakmamak için de sosyalistler bütün gücüyle mücadele edecek" diye konuştu.

İşleyen, seçim güvenliği için hep birlikte mücadele edeceklerini de sözlerine ekleyerek "Bu ülkeyi, bağımsızlık, laiklik, eşitlik, bir arada yaşam temelinde yeniden kuracağız" dedi.

BAŞER: KAÇAMAYACAKLAR, HESAP VERECEKLER

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer de "AKP seçimde önüne muhalefet masasını yıkma görevini koydu. HDP’ye kapatma davası ile İBB'ye siyasi yasak ile saldırarak halkın gerçek sorunlarının da üzerini örtmek için uğraşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Brezilya'da seçimi kaybeden ve görevi teslim etmeden önce ABD'ye uçan Bolsonaro'yu anımsatan Başer, "Görev süresi dolmadan kaçtı Bolsonaro, onlar da kaçmaya kalkacaklar. Ama kapıları tutacağız. Hesap verecekler. 21 yılda yaşattıkları yıkımın, yağmanın, talanın hesabını soracağız" diye konuştu.

SARPKAYA: AKP’Yİ GENÇLER GÖNDERECEK

SOL Genç adına konuşan Milena Sarpkaya da "Gençler AKP’siz bir gün yaşamadı. Tahammülümüz kalmadı. Aç kalmak, işsiz kalmak istemiyoruz, bu karanlığa esir olmak istemiyoruz, bu seçim bu yüzden gençler için ekmek kadar su kadar önemli olacak. AKP’yi gençler gönderecek" dedi.

Kongrede Çambükü köyünden Taşova direnişçisi Kadir Yüksel, tekstil işçisi Zafer Coşkun ve çiftçi Muhammer Arıkan da konuşmalar yaptı.

SOL PARTİ PM ÜYELERİ

Ardından seçim bildirgesi okundu ve seçilen Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu üyeleri sunuldu.

Seçime sunulan SOL Parti PM üyeleri şu isimler oldu: Göksu Cengiz, Gizem Gül Kürekçi, Gizem Özden, Fatoş Erol, Aysun Gezen, İlda Alçay Sepetoğlu, İlknur Başer, Leyla Koç Üzüm, Esen Karaküçük, Çiçek Çatalkaya, Dilara Kurtuluş, Nuriye Alsancak, Alper Taş, Bülent Forta, Yaşar Aydın, İbrahim Aydın, Deniz Demirdöğen, Güven Gürkan Öztan, Barış İnce, Hayri Kozanoğlu, Kemal Koç, Mehmet Soğancı, İsmail Hakkı Tombul, Ozan Sürer, Sercan Dede, Önder İşleyen, Levent Hekim, Erim Alkan, Deniz Bulunmaz, Nadir Güven, Dersim Gül.

Kaynak: Evrensel