Korona virüsü ile mücadelede sokağa çıkma yasakları geri geldi ve tüm Türkiye hafta sonu 20.00'den sonra evlerine kapandı.

Ancak sadece hafta sonu uygulanan yasakların hafta içine de yayılabileceği belirtiliyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili bugün NTV'de yaptığı açıklamada, "Hafta sonunda olan kısıtlama hafta içine yayılabilir, ümit ediyorum ki hiç gerek kalmasın" açıklamasını yaptı.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, şunları söyledi:

"Bireysel olarak uyacağımız tedbirlerle birlikte kamusal olarak alınan tedbirlerin etkili olacağını düşünüyorum. Artık herkeste, o pandeminin ilk zamanlarında olduğu gibi duyarlılık oluşmaya başladı. İnsanların birçoğu bu hastalığın ne kadar ciddi olabildiğini ve evlerde vakit geçirmek gerektiğini biliyor.

'AVM'LERE DE DÜZENLEME GELEBİLİR'

İki hafta içinde bireysel tedbirlerle birlikte bir etki olacağını düşünüyorum ama bütün bunlara rağmen bireysel tedbirlere uymamakta ısrar edersek, kısıtlamalara uymamaya devam edersek daha sert kısıtlamalar da bizi bekliyor. Evlerde de toplanmamak gerekiyor. Bu dönemde zorunlu haller dışında kesinlikle ev ziyaretleri olmamalı.

Hafta sonunda olan kısıtlama hafta içine yayılabilir. Şu anda saat 10:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında faaliyetine devam eden AVM gibi yerlerde çalışma saatleri sınırlandırılabilir

Sokağa çıkış serbestisi belirli meslekteki kişiler için gerekli olabilir ama ümit ediyoruz ki alternatiflere hiç gerek kalmasın."