Zübeyir Aydar: ABD, Türkiye ile Kürtleri bir masa etrafına toplamalı

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’dan önemli açıklamalar

Zübeyir Aydar: ABD, Türkiye ile Kürtleri bir masa etrafına toplamalı

Amerika'nın Sesi radyosunun Kürtçe bölümüne konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi, kapatılan DEP eski milletvekili Zübeyir Aydar, çözüm sürecinin bitmediğini, Mart ayında "Recep Tayyip Erdoğan'ın müzakere masasını devirdiğini" belirtti. 'Şu anda yaşanan çatışmalar Kürtler ile Türkiye'nin çatışması değildir' diyen Aybar, 'Erdoğan erken seçim için bu çatışmaları çıkarıyor. Amerika'nın bu gerçeği görmesini istiyoruz. Amerika nasıl Türkler ile diyalog kuruyorsa, bu diyalogları Kürtler ile de kurmasını istiyoruz. Bizimle Türkiye'yi bir masa etrafında yan yana getirmelidirler' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Masa, müzakere, gözlemci heyet ve Kürt sorunu yoktur" dediğini, bu nedenle sürecin tıkandığını vurgulayan KCK Yürütme konseyi üyesi Zübeyir Aydar şöyle konuştu:

‘HÜKÜMET SAVAŞMAK İÇİN BAHANELER ARIYORDU’

"Bundan sonra heyetlerin görüşmesi bitmiştir. En son HDP heyeti 5 Nisan'da başkan Apo'yu ziyaret etmişler. 4 aydır biz başkan Apo'dan haber alamıyoruz. Çünkü süreci sürdüren ve hareket adına konuşan odur. Ama bütün iletişim kanalları kapatılmıştır. Türkiye hükümeti savaşmak için bahaneler arıyordu. Eğer Ağrı'da bir grup asker hayatını kaybetseydi Kandil bombalanacaktı. Böyle bir planları vardı. Ama Kürt hareketi bugüne kadar buna izin vermedi. Ama bugün çatışıyorlar." 

'ŞİMDİ YAŞANAN ÇATIŞMALAR IŞİD'İN YARARINADIR'

Zübeyir Aydar çözüm sürecini kendilerinin bitirmediğini, 28 Şubat mutabakatına bağlı olduklarını da ifade ederek şunları söyledi:

"Biz bu mutabakat çerçevesinde süreci sürdürmek istiyoruz ancak hükümet çatışmada fayda görüyor. IŞİD ile savaştıklarını söylüyor bu sadece sözdedir. Onlar IŞİD ile arkadaşlık ve dostluk kuruyorlar. Herkes biliyor ki; IŞİD ile mücadele eden tek güç var o da YPG ve HPG'dir. Türkiye de HPG'nin merkezini bombalıyor. Bu IŞİD'e büyük bir destektir. Şimdiki çatışma milletin ve Ortadoğu halklarının yararına değil, IŞİD'in yararına bir çatışmadır. Biz bu sorunu demokratik siyaset ile barış ile çözmek istiyoruz. Ama devlet savaş yapmak istiyor, bize saldırdığı zaman biz de kendimizi savunuyoruz."

'MÜZAKERE MASASINA DÖNÜLMESİNİ İSTİYORUZ'

Eski pozisyonlarını koruduklarını da söyleyen Aydar, 2012'de de büyük bir çatışma yaşandığını ve Öcalan ile devlet heyetinin görüşmesinden sonra sürecin başladığını söyledi. Zübeyir Aydar şöyle devam etti:

"Şimdi ise Öcalan ile iletişim kanallarını kapattılar. Biz şu anda savunma pozisyonundayız. Sürecin devam etmesi için Türkiye'nin adım atması gerekir. Uluslararası güçler eğer çözüm konusunda Türkiye'yi zorlarsa o zaman netice alınabilir. Avrupa Birliği ve diğer ülkeler iki taraflı konuşuyor. Hem Türkiye'ye 'kendini savunmak zorunda' diyorlar hem de 'çözüm süreci devam etmeli' diyorlar. Bu işe yaramayan bir söylemdir. Çatışmanın iki taraflı durması gerekir. Biz çatışma ve savaştan yana değiliz. Müzakere masasına dönülmesini istiyoruz. Bu çatışmalar IŞİD ile verilen mücadeleyi sıkıntıya sokuyor. Bu anlamda uluslararası güçlerin devreye girmesi lazım ve gidip taraflarla konuşması gerekir."  

'ABD, TÜRKİYE İLE KÜRTLERİ BİR MASA ETRAFINDAN TOPLAMALIDIR'

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Brüksel'e gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın birçok temaslarda bulunacağını ve kendisinin de Demirtaş ile görüşeceğini belirterek, ABD'den istekleri ile ilgili ise şunları söyledi:

"Biz ABD kongresinden ve Beyaz Saray'dan Kürt meselesinde çözüm için barışı ön plana çıkaran bir rol oynamalarını istiyoruz. 'Biz Türkiye'nin dostuyuz, NATO mütefikimizdir' demesi yetmiyor. Şu anda yaşanan çatışmalar Kürtler ile Türkiye'nin çatışması değildir. Bu çatışmaya ihtiyaç yok, barışa ihtiyaç vardır. Tayyip Erdoğan erken seçim için bu çatışmaları çıkarıyor. Amerika'nın bu gerçeği görmesini istiyoruz. Amerika nasıl Türkler ile diyalog kuruyorsa, bu diyalogları Kürtler ile de kurmasını istiyoruz. Biz ile Türkiye'yi bir masa etrafında yan yana getirmelidirler. Bununla birlikte IŞİD ile savaşta daha büyük rol oynarız. Amerika'nın bunu sağlama imkanları vardır." (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 11:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
serdar
serdar - 5 yıl Önce

maşasınz maşa

Kürd Benim Sen değil
Kürd Benim Sen değil - 5 yıl Önce

ABD Kürtleri değil Köpekleri Masanın yanıns çağıracak siz Şerefsiz haysiyetsiz katil bir çetesiniz KÜRT leri o pis Ağzına alma Kürtler tarihinde hiç bir millete kişiye kalleşçe şerefsiCe kalleş ce saldırmadı Biz KÜRT Ler bu vatan için her zaman canımızı verdik verecez de Hem öldürdüğün çocukların aileleri kim Kime karşı kalleşçe köpek gibi saldırıyorsun madem meclis çözmüyor oraya niye girmeye çalışıyorsun LAA SİZİ DOĞURAN ANA ACIKSR İÇİNDE KEŞKE TAŞ DOĞURSAYDIM DEMEKTEN BAŞKA SEÇENEĞI VAR MI

SIRADAKİ HABER