Zana'nın yemini geçersiz sayıldı

Geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal Zana'nın yemini geçersiz saydı

Zana'nın yemini geçersiz sayıldı

HDP Ağrı Milletvekili milletvekili Leyla Zana, milletvekili yemini ettiği sırada “Türk milleti” yerine “Türkiye milleti” ifadesini kullandı. Zana’nın yemini geçersiz sayıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 26. Dönemi bugün saat 15.00’te yemin töreniyle başladı.

Meclis’te Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yeminine Kürtçe sözlerle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da dönerek yine Kürtçe olarak, “Bi hevîya aşîtî kî bi rûmet û mayînde… (Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla)” dedi.

Daha sonra yemin etmeye başlayan Zana, yemin metnini okurken “Türk milleti” yerine “Türkiye milleti” ifadesini kullandı.

Daha sonra Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, Zana’yı uyardı. Ancak Zana, Baykal’ın çağrısına karşılık vermedi ve kürsüden ayrıldıktan sonra Meclis Genel Kurulu’nu terk etti.

Yemin metninin aynen okunması gerektiğini söyleyen Baykal, Zana’nın yemininin geçerli olmadığını söyledi.

Baykal, Zana’nın istemesi halinde tekrar yemin edebileceğini ifade etti.

Zana’nın yemininin Baykal tarafından geçersiz sayılması üzerine Meclis’te alkış sesleri yükseldi.LEYLA ZANA'YI SİYASETEN LİNÇ ETMİŞLERDİ


1991 Türkiye genel seçimleri'nde, Diyarbakır milletvekili olarak TBMM'ye giren Leyla Zana 6 Kasım 1991'de, TBMM 19. Yasama Dönemi için yapılan yemin törenine, başında sarı-kırmızı-yeşil Kürt renkleri olan bir bantla katılmış, Türkçe yaptığı yeminden sonra Kürtçe "Ez vê sondê li ser navê gelê kurd û tirk dixwîm" (Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum) demiş, bu nedenle meclis salonunda provakatif tepkilerle karşılaşmıştı. Basın olayı "Mecliste Kürtçe Yemin" diye çarpıtmış Leyla Zana siyasi lince tabi tutulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 16:04

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat
Ferhat - 4 yıl Önce

KURDLERIN NEYI GECERLIKI YEMINLERI GECERLI OLSUN .GECERLI OLSA ACAYIP OLURDU .BENCE HIC BIR KURDUN YEMINI GECERLI DEYIL .

dimitri
dimitri - 4 yıl Önce

bi hevîya aşîtî kî bi rûmet û mayînde lafina aliscaklar. türkiye halklarina aliscaklar.

Şemsettin
Şemsettin - 4 yıl Önce

Ey Türk milleti biz Kürt halkı barış elini uzatıyoruz tutun sizlerin yararına olacaktır

mira
mira - 4 yıl Önce

bir kere deniz baykal denilen yaratık artık siyaseti bırakıp bir köşede ölümünü beklesin ortalığı karıştırmaktan bir türlü vaz geçmiyor .leyla zana doğru yemin etmiştir bu ülkede herkes türk olmak zorunda değil her milletten insanlar ver saygı dumak lazım artık bu tür şeylerden vaz geçilmeli

İstanbul
İstanbul - 4 yıl Önce

400 öküz

Bahtiyar
Bahtiyar - 4 yıl Önce

Hapiste hiç bir şey öğrenmemiş

Ulkudas
Ulkudas - 4 yıl Önce

Aynı örf ayni tarih ve aynı toprak içinde yaşayan herkes Türk milleti dir barış derken bu ülkenin size Türk demek batarsa bizde kurte izin vermeyiz bu vatanda..NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

SIRADAKİ HABER