Zaharova: Militanlar, İdlib'de silahsızlandırılmış bölge kurulmasına engel oluyor

Zaharova, El Nusra ve müttefikleri ile diğer yasadışı silahlı grupların her gün provokasyon gerçekleştirdiğini söyledi

Zaharova: Militanlar, İdlib'de silahsızlandırılmış bölge kurulmasına engel oluyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye'nin İdlib kentinde silahsızlandırılmış bölge kurma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Silahlanma sürecinin tamamlandığını söylemek için henüz erken olduğunu ifade eden Zaharova, "17 Eylül tarihli, İdlib gerilimi azaltma bölgesinde istikrarın sağlanmasına yönelik Rus-Türk anlaşmasının hayata geçirilme süreci devam ediyor. Bu bölgenin sınır hattı boyunca anlaşmada öngörülen  silahsızlandırılmış bölgenin kurulması konusunda pratikte elde edilen başarılara rağmen, çalışmaların tamamlandığını söylemek için henüz erken" dedi.

Zaharova, El Nusra ve müttefikleri ile diğer yasadışı silahlı grupların her gün provokasyon gerçekleştirdiğini ve bunun silahsızlandırılmış bölge kurulmasını engellediğini vurguladı.

17 Eylül'de Soçi'de bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Ekim'e kadar militanların ve ağır silahların İdlib'de kurulacak silahsızlandırılmış bölgeden çıkarılmasını öngören bir anlaşma yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 10:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER