Yurtdışı anketi sonuçları: HDP, yurtiçinde alacağı oy oranından fazlasına sahip

TAVAK seçim anketi sonuçlarını açıkladı

Yurtdışı anketi sonuçları: HDP, yurtiçinde alacağı oy oranından fazlasına sahip

7 Haziran'daki Genel Seçimlere az bir süre kala, bir seçim anketi sonucu da yurtdışından geldi. Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) tarafından hazırlanan seçim anketinin sonuçlarını, TAVAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen kamuoyuyla paylaştı.

Almanya'da yaşayan Türkiyeli seçmenler arasında Nisan ve Mayıs aylarında yaptıkları siyasi eğilim araştırmasının sonuçlarını açıklayan Şen; TAVAK tarafından hazırlanan seçim anketinde HDP'nin oy oranlarına dikkati çekti. Sokak Tv'de Prof. Dr. Haluk Şahin'in sunduğu programa katılan TAVAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) oy oranının yüzde 53,Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) oy oranın yüzde 17, HDP’nin oranının yüzde 14, Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) oy oranının ise yüzde 12 olduğunu açıkladı.

"AKP'NİN VAATLERİ OY ORANINI ETKİLEDİ"

Şen Nisan ayın içerisinde AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Almanya'da gerçekleştirdiği seçim gezisinde gurbetçi vatandaşlara yönelik seçim vaatlerinin oy oranını arttırmada etkili olduğunu söyledi.

"SEÇİM ANKETİNDE HDP YÜKSELİŞTE"

Faruk Şen Almanya’da yapılan anketlerde HDP’nin oy oranın Türkiye’den yüksek olmasını ise artinin Almanya’dan Alevi bir temsilciyi milletvekili adayı göstermesine, dolayısıyla hem Alevilerin hem de HDP ve Kürt diasporasının seçim için enerjik bir biçimde çalışmasına bağladı.

Faruk Şen, mayıs ayında yaptıkları seçim anketinde ise HDP’nin oy oranının nisan ayına göre 2 puan artarak yüzde 14’e çıktığını gördüklerini belirtti. Şen,

Almanya’daki HDP’lilerin bu çalışmayı aynı tempoyla sürdürmeleri halinde en az 400 bin oy alabileceklerini hesapladıklarını belirti.

Şen, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın seçim çalışması için nisan ayında Almanya’ya yaptığı ziyarette verdiği mesajların da bu partinin oy oranını artırıcı etkisi olduğunu dile getirdi. Faruk Şen, AKP’nin mayıs ayı içinde bir miktar kayba uğrayarak o oranını yüzde 51 olarak bulduklarını açıkladı.

"CHP VE MHP DEĞİŞMEDİ"

Şen, nisan ayında olduğu gibi mayıs ayında da CHP’nin oy oranın yüzde 17, MHP’nin oy oranın 12 olduğunu söyledi. Faruk Şen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Almanya’ya yaptıkları seçim gezisinde gurbetçiye yönelik hiçbir vaatte bulunmadıklarını hatırlattı. Her iki liderin de asgari ücretin artırılması, emeklilere dini bayramlarda ikramiye gibi Türkiye’de açıkladıkları seçim beyannamelerindeki vaatleri tekrarladığını, Almanya’da Türkiyelilere dönük bir mesajlarının bulunmadığını, dolayısıyla oy oranlarında bir artış kaydedilmediğini dile getirdi.

(mynet.com)

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 14:33
YORUM EKLE