Yunanistan NATO itirazını geri çekti: Türkiye'ye hava desteği verilmesinin önünü açtı

Yunanistan, Türkiye'ye yapılması planlanan NATO desteği konusundaki itirazını sınırlarına dayandırılan göçmenler sonrası geri çekti

Yunanistan NATO itirazını geri çekti: Türkiye'ye hava desteği verilmesinin önünü açtı

Yunanistan Türkiye'ye yapılması planlanan NATO desteği konusundaki itirazını geri çekti.

Bu gelişme ile Türkiye'ye hava desteği verilmesinin önündeki engel kalktı.

NTV'nin haberine göre NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Türkiye'ye desteğini artırma kararı aldığını açıkladı.

Bununla birlikte Türkiye'ye yönelik olarak destek deklarasyonu yayınlama kararı alındı ancak Yunanistan, yayınlanacak olan açıklamada Türkiye'nin AB ile imzalamış olduğu 18 Mart göçmenler anlaşmasına atıfta bulunulmasını ve Ankara'nın bu taahhüdünü yerine getirmesini şarta bağlanmasını talep etti.

Ancak bir süre sonra itirazını geri çekti. Yunanistan’ın, Türkiye’nin sınırlarını mültecilere açtığını duyurmasının ardından böyle bir karar vermesi dikkat çekti.

Yunanistan'ın tutumuyla birlikte Türkiye'ye hava desteği verilmesinin önündeki engel kalkmış oldu. Bundan sonra ittifak üyesi ülkeler, Türkiye'nin hava savunmasının güçlendirilmesi için ittifaka ait olan imkan ve yeteneklerle NATO'ya üye ülkelerin ikili düzeyde Türkiye'ye göndereceği imkan ve yetenekleri tespit edecek

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2020, 17:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER