Yüksekdağ: Saray ve AKP hesap verecek

Figen Yüksekdağ, Türkiye’nin bir çatışma, gerilim zeminine dönüştüğünü söyledi.

Yüksekdağ: Saray ve AKP hesap verecek

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Ankara Katliamı’nın sorumlularının AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Antep’te partisi tarafından düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ankara’da yaşanan bombalı saldırısına ilişkin konuşan Yüksekdağ, “Türkiye’deki siyasi iktidar, Saray ve AKP merkezi özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra bütün Türkiye ve bölge sahasında işte bu tip katliamların önünü açacak bir savaş ve gerilim siyaseti izledi” dedi.

Yüksekdağ, seçimlerinden sonra başlayan gerilim, çatışma, kutuplaştırma, ayrıştırma dili, siyaset, askeri ve siyasi operasyonların Türkiye’yi bir çatışma, gerilim zeminine dönüştürdüğünü böyle bir zemin içerisinde Ankara katliamının gerçekleştirildiğini söyledi.

Yüksekdağ şöyle devam etti:

“Katliamın siyasi sorumluları da tetikçileri ve bombanın pimini çekenler de bizim açımızdan çok nettir. IŞİD ve IŞİD canileri tarafından gerçekleştirilen bu kanlı katliamın siyasi sorumluları AKP ve saray iktidarıdır. Bizim açımızdan bu gerçek artık çok daha net, çok daha güçlü bir noktaya, aşamaya gelmiştir.

Bütün Türkiye toplumundan bir gerçek gizlenilmeye çalışılıyor. Siyasi iktidarın bu katliamdaki sorumluluğu gerçeği gizlenmeye çalışılıyor. Ama bizler bu sorumluluğun üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz.”

‘ARSIZLIK VE YÜZSSÜZLÜK EN BÜYÜK GÜÇTÜR’

“Birincisi IŞİD’li canlı bombalar, ikincisi bu canlı bombaların, katliamcıların devlet istihbaratı tarafından bilindiği ve desteklendiği. Bu iki gerçek Reyhanlı katliamından bugüne, bu katliamlarda devletin ve AKP’nin sorumluluğu gerçeği bu kadar açık biçimde ifşa olmasına rağmen, toplumun bütünü tarafından biliniyor olmasına rağmen bugün karşımızdaki siyasi iktidar ‘Arsızlık, yüzsüzlük en büyük güçtür’ fikrine dayanarak katliamdaki sorumluluğun üstünü örtmeye çalışıyor.

Bir de bununla yetinmeyerek bizleri hedef gösteren çeşitli yaklaşımlar gerçekleştiriyor. HDP’li arkadaşlarımızı, HDP üyelerini bu katliamda bilgisi olan, sorumluluğu olan insanlar gibi yansıtmaya çalıştılar sahte sosyal medya hesapları üzerinden. En son yapılan, kısa sürede yapılan araştırmalar gösterdi ki o hesaplar MİT hesapları. MİT tarafından kullanılan ve yönlendirilen Twitter hesapları.

Urfa’da HDP’li bir arkadaşımız o sahte hesabın sahibi olduğunu söylemesi için işkenceye uğradı. Kafasına silah dayanarak, ‘Ben kontgerilla şefiyim’ diyen insanların tehdidi, darp ve işkencesi altında sahte MİT’in hesabının kendisine ait olduğunu itiraf etmesi için işkenceye uğradı. Bu süre içerisinde yalanın bin türlüsü, suçun üzerini örtme manevralarının bin türlüsü ile karşı karşıya kaldık. Ama bütün bunlara rağmen başaramadılar. Bu katliamdaki sorumluluklarının üstünü örtemediler, örtemeyecekler.” dedi.

 

 

'BU İKTİDAR KATİLDİR'

Saray ve AKP'nin "Ben devletin kendisiyim" dediğini hatırlatan Yüksekdağ, şunları aktardı: "O zaman Saray ve AKP hesap verecek. Ama bu Saray hiçbir şekilde hesap verme sorumluluğunu hissetmiyor. Cumhurbaşkanı bize diyor ki 'Sivas'ın, Maraş'ın failleri istifa etti mi? Siz bu gün bizim bakanların istifasını istiyorsunuz' diyor. Biz de şöyle cevap veriyoruz evet Sivas'ın Maraş'ın sorumluları istifa etmedi.

Ama sayın Cumhurbaşkanı onların hepsi toptan gitti. İstifa etmeyenler, hesap vermeyenler, ağızlarını açmayanlar hepsi gittiler. Eğer sizler de bu katliam karşısında sorumluları aklamaya devam eder, korumaya devam ederseniz kendi sorumluluğunuzu demokratik bir şekilde üstlenmezseniz siz de toptan bir şekilde gideceksiniz. Elinde kan olan hiçbir iktidar ayakta kalmamıştır.

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Sivas ve Maraş katliamını gerçekleştirenlerin zihniyetinin her zaman yanında olmuştur. Cumhurbaşkanı Maraş ve Sivas'ın sorumlularının hesap vermesini gerek görmüyor ki  Ankara ve Suruç katliamının hesabının verilmesini gerekli görsün.

Aynı Cumhurbaşkanı başbakanlık yaptığı sırada Maraş ve Sivas katliamının sorumlularını bakan, milletvekili ve belediye başkanı yaptı. O katliamların sorumlularını ödüllendiren bir zihniyet ve siyaset var karşımızda. Böyle bir zihniyet Suruç'un hesabını vermiyor. Ankara'nın hesabını vermiyor. Çünkü bu katliamların hepsi bu zihniyetin ürünüdür. İşte bunun için bu iktidar katildir. İşte bunun için bu katliam siyasetinden besleniyor ve beslenmeye devam ediyor."  İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2015, 16:33
YORUM EKLE