YSK, 'HDP ve SP' başvurusunda kararını verdi

YSK, İYİ Parti’nin başvurusunu reddetti

YSK, 'HDP ve SP' başvurusunda kararını verdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti ve SP’nin bazı anket şirketlerinin kamuoyu yoklamalarında HDP ve SP’yi “Millet İttifakı” içinde göstererek, algı yarattığı gerekçesiyle Cumhuriyet başsavcılıkları, RTÜK ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bildirilmesi yönündeki başvurusunu reddetti.

Emine Kaplan'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre İYİ Parti, Gezici Araştırma Şirketi tarafından 9 ilde yapılan araştırma ve ankette, “gerçek dışı belirleme ve tespitler ile İYİ Parti’nin HDP’yle işbirliği varmış gibi gösterilerek, yurttaşın oyunu etkileyecek şekilde algı oluşturulmak istendiği, bu algıyla İYİ Parti’nin saygınlığını rencide edecek bir tutum ve davranış sergilendiğini” belirterek, YSK’ye başvurmuş, anket şirketinin propaganda kurallarına uymaması nedeniyle Cumhuriyet başsavcılıkları, RTÜK ve BTK’ye bildirilmesini istemişti. YSK, önceki gün yaptığı toplantıda, İYİ Parti’nin başvurusunu ilgili yasa ve önceki kurul kararları doğrultusunda değerlendirerek reddetti. 

Oybirliğiyle alınan kararda, İYİ Parti’nin şikâyet konusu ettiği Gezici Araştırma Şirketi’nin anketinin tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiğine dair bir bilginin varlığına delalet edecek delillerin bulunmadığı, durumun ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesi talebinin reddedildiği kaydedildi. YSK, SP’nin partilerinin HDP’nin de dahil edildiği Millet İttifakı içinde gösterildiği anketle ilgili başvurusunu da aynı gerekçelerle reddetti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 20:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER