YSK, HDP ve AKP'nin itirazlarını reddetti

Kurul, tüm itirazların reddine karar verdi

YSK, HDP ve AKP'nin itirazlarını reddetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin Diyarbakır, Van ve Giresun, HDP’nin ise Elazığ’daki seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı itirazlarını reddetti.

7 Haziran seçimlerinden sonra  AKP, Diyarbakır’daki seçim sonuçlarıyla ilgili 32, Van seçim sonuçlarıyla ilgili 11, Giresun seçim sonuçlarıyla ilgili 2 ayrı itirazda bulundu. HDP ise Elazığ seçim sonuçlarıyla ilgili YSK’ya itiraz başvurusu yaptı.

Çoğunlukla geçersiz oyların yeniden sayılması talebini içeren itirazları görüşen Kurul, tüm itirazların reddine karar verdi.

YSK’YA İTİRAZLAR YARIN SON BULACAK  

YSK’ya itirazlar, yarın saat 17.00’ye kadar yapılabilecek. Bu arada, il seçim kurulu kararlarına karşı 21 Haziran Pazar saat 17.00’ye kadar olağanüstü itiraz yolu kullanılabilecek. Kurul, tüm siyasi partilere olağanüstü itiraz yolunu kullanıp kullanmayacaklarını soracak. Yeni itiraz gelmezse YSK, 18 Haziran Perşembe günü kesin seçim sonuçlarını açıklayacak.

TBMM Genel Kurulu, kesin sonuçların yayınlanmasını takip eden 5. gün yani 23 Haziran Salı günü saat 15.00’de toplanacak, bu ilk birleşimde milletvekilleri yemin edecek. (İMCTV)

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 21:36
YORUM EKLE