YSK'dan erken seçim açıklaması: İyi Parti seçime katılabilecek mi?

Sadi Güven: Seçim için hazırlıklar tamam

YSK'dan erken seçim açıklaması: İyi Parti seçime katılabilecek mi?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, erken seçimler konusunda açıklama yaptı.

"Seçim için hazırlıklar tamam" diyen Güven, İyi Parti'nin seçime katılıp katılmayacağı konusunda ise "İyi Parti seçimlere girebiliyor mu, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. İyi Parti'nin durumu incelenir" ifadelerini kullandı.

Sadi Güven'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Yasa çıktığı takdirde, iki seçimi birlikte yapacağız. YSK olarak biz seçim bittiğinde bir sonraki seçimin hazırlıklarını yaparız, en az iki seçim için malzemelerimiz olur. Şu anda da bu seçim için her türlü hazırlığımız tamam. Genelgeler ve seçim takviminin hazırlanması ve yurt dışındaki yapılanma işleri olacak. Seçim takvimi hazırlıkları başladı, bir iki gün içinde bunu tamamlayacağız. Ve TBMM'den yasanın çıkmasını bekleyeceğiz sonra da süreci işleteceğiz. Daha önce de biz 56 günde seçim yaptık.

İYİ PARTİ TARTIŞMASI

Siyasi partilerin hangi şartlarda seçime katılacağı hususu, siyasi partiler kanununda yazılı. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği hususunu incelemek için siyasi partilerin kayıtlarını tutan Yargıtay cumhuriyet başsavcılığından evrakları isteyeceğiz ve YSK olarak hangi partilerin seçime katılma hakkına sahip olduğunu bu inceleme sonucunu açıklayacağız. Kısa bir süre içinde incelememizi yapıp kamuoyuna duyururuz. Seçim takvimini hazırladık ama çıktıktan sonra hemen yayınlayacağız. İki seçimde aynı gün olacağı için takvimi de birlikte hazırlamayı düşünüyoruz."

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 13:16

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER