YPG saflarında savaşan İngiliz Scurfield çatışmada yaşamını yitirdi

Erik Konstandino Scurfield, IŞİD ile çıkan çatışmalarda yaşamını yitirdi

YPG saflarında savaşan İngiliz Scurfield çatışmada yaşamını yitirdi

YPG Basın Merkezi, İngiltere vatandaşı Erik Konstandino Scurfield (Kemal) Til Berak operasyonu sırasında IŞİD ile çıkan çatışmalarda yaşamını yitirdiğini duyurdu.

YPG Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde Avustralyalı Johnston Ashly'in (Bagok Serhed) IŞİD’le çıkan çatışmada yaşamını yitirdiğinin hatırlatıldı.

ETHA’nın haberine göre açıklamada "Birliklerimiz öncülüğünde Rojava'da gerçekleştirilen devrim, insanlık devrimi olduğunu ispat etmiştir. Devrimimiz bu gün imha saldırıları ile karşı karşıyadır. Aynı zamanda dünyada direniş sembolü olan devrimimiz aynı zaman da bütün dünyanın gözlerinin Rojava’ya dönmesine sebep oldu" diye belirtildi.

"Daha önce Avustralya yurttaşı Johnston Ashly'in (Bagok Serhed) Rojava'da şehitler kervanına katıldığını duyurmuştuk" denilen açıklamada şunlar ifade edildi:

"Bagok yoldaş bizim için devrim sembolü olmuştur. Bu gün de İngiliz yurttaşı Erik Konstandino Scurfield (Kemal) Rojava'da kahramanca savaşarak şehitler kervanına katılmış bulunuyor. Şehit Kemal, Rojava devrim gerçeğini izleyerek YPG saflarında yerini bulmuştur.

Kemal yoldaş birliklerimizin Cizirê kantonunda yürüttükleri eylemlerde gerçek bir kahraman gibi savaşa katıldı ve eşsiz bir kahramanlık örneği sergiledi. Katılım ve direnişi ile bütün dünyaya halkların kardeşliğinin direnişten geçtiğini ispat etmiştir. Şehit Kemal en son Til Hemis'i özgürleştirme hamlesi çerçevesinde amansız bir savaşçılık yaparak düşmanın korkulu rüyası haline geldi.

Savaşta her zaman en ön cephede savaşa katılan Kemal yoldaş, 2 Mart'ta Til Berak operasyonunda yaşanan şiddetli çatışmalarda kanını son damlasına kadar kahramanca direnerek şehitler kervanına katıldı. YPG olarak kanımızın son damlasına kadar şehitlerin yolundan yürüyeceğimize söz veriyoruz. Başta şehit yoldaşın ailesi olmak üzere, bütün İngiliz halkına başsağlığı diliyoruz."

İNGİLTERE: BİLGİLERİ TAKİP EDİYORUZ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise Suriye'de bir İngiltere vatandaşının öldürüldüğü yönünde gelen bilgileri takip ettiklerini söyledi.

Açıklamada İngiltere'nin Suriye'de faaliyete devam eden herhangi bir temsilciliğinin kalmadığı da hatırlatıldı ve, "Gelen ölüm haberlerini teyit etmemiz ya da Suriye'deki İngiltere vatandaşlarının güvenliğini sağlamama imkanlarımız son derece sınırlı" ifadeleri kullanıldı.

BBC'nin edindiği bilgilere göre aralarında İngiltere vatandaşlarının da bulunduğu yaklaşık 100 Batılı, sayıları 30 bini bulan YPG saflarında IŞİD'e karşı çatışmalara dahil oluyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 21:28
YORUM EKLE