Yıldırım: Hiç kimse Kürtleri ötekileştirmeye çalışmasın

Yıldırım, Belgrad Ormanı'nda Elazığlılar ile piknikte buluştu

Yıldırım: Hiç kimse Kürtleri ötekileştirmeye çalışmasın

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada "Kürdistan" kelimesini kullanmasının eleştirilmesiyle ilgili, "Ne olmuş? PKK'ya itirazı olan mı var? Bir terör örgütü, bundan şüphesi olan varsa tepki göstersin. Kürdistan sözü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyetin kurulmasından önce İstiklal mücadelesi için bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür. Benim ifade ettiğim bundan ibaret" şeklinde konuştu.

İstanbul'da Belgrad Ormanı'nda Elazığlılar ile piknikte buluşan Yıldırım, piknik yapan vatandaşların bayramlarını kutlayarak "23 Elazığ'ın plakası ve 23 Haziran'da seçim olacak bütün Elazığlılardan destek bekliyoruz" dedi.

'İMAMOĞLU VALİDEN ÖZÜR DİLEMELİ'

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun, havalanında VIP salonuna alınmamaları üzerine başlayan tartışma sürecinde Ordu Valisi'ne hakaret ettiği iddiası nedeniyle hatalı olduğunu ve özür dilemesi gerektiğini savunan Yıldırım; "O muhabbete girmeye niyetim yok ama ben daha önce de çağrımı yaptım. Vali şahsını değil bu ülkeyi, devleti temsil ediyor. Orada istenmeyen olaylar yaşanmış olsa bile Ekrem Bey haklı bile olsa, sorumluluk ona aittir. Hiçbir şekilde devletin valisine hakaret etme hakkı yoktur. Kendisinin yerinde olsam özür dilerdim, bu kadar basit" dedi.

'KÜRDİSTAN DEDİMSE NE OLMUŞ'

"Kürdistan" dediği için eleştirilen Yıldırım şunları söyledi: "Ne olmuş? PKK'ya itirazı olan mı var? Bir terör örgütü, bundan şüphesi olan varsa tepki göstersin. Kürdistan sözü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyetin kurulmasından önce İstiklal mücadelesi için bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür. Benim ifade ettiğim bundan ibaret. Bu ülkenin her karış toprağında yaşayan insanlar, vatandaşlarımız bizim birinci sınıf vatandaşlarımızdır. Hiç kimse Kürtleri ötekileştirmeye çalışmasın, biz etle kemik gibiyiz. Birbirimizden ayrılmayız, binlerce yıl bu topraklarda birlikte yaşadık, kader birliği yaptık. Bundan sonra da inadına bir ve beraber olacağız, kardeş olacağız. Ay Yıldızlı bayrağımızın altında hür ve bağımsız yaşayacağız. Bu kadar açık ve net söylüyorum". 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER