Yeşil Sol Parti: Katliamla özdeşleşen ‘Tunceli’ adı değiştirilmeli

Yeşil Sol Parti Eşsözcüleri, Dersim halkından özür dilenmesi ve özrün gereklerinin yerine getirilmesi çağrısı yaptı

Yeşil Sol Parti: Katliamla özdeşleşen ‘Tunceli’ adı değiştirilmeli

Yeşil Sol Parti Eşsözcüleri Eylem Tuncaelli ve Sinan Tutal, 4 Mayıs 1937 yılında TBMM’de Bakanlar Kurulunun çıkardığı ‘Dersim Tenkil Kararları’ adlı kararname sonucu başlayan katliamın 83’üncü yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Dersimlilerin yerine getirilmesini talep ettikleri ilk adımlar çok açıktır: Katliamla özdeşleşen ‘Tunceli’ adı değiştirilmeli, ‘Dersim’ adı iade edilmeli; Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmalı; 1937-38 döneminde sürgün edilen Dersimlilerin zararları tazmin edilmeli; ailelerinden alınarak başkalarına verilen Dersim’in kayıp kızlarının akıbetleri ortaya çıkarılmalı; Genelkurmay arşivleri açılmalıdır. Hem AKP Hükümeti, hem de devlet özrün gereklerini yapmalıdır” denildi.

Yeşil Sol Parti Eşsözcüleri Eylem Tuncaelli ve Sinan Tutal’ın açıklaması şu şekilde:

*Evladı Kerbelayız, Ayıptır, Günahtır, Zulümdür, Cinayettir!*

4 Mayıs 1937 tarihinde, dönemin iktidarının ‘Tunceli Tenkil Harekatı’ kararıyla Dersim katliamı başlatıldı, operasyonlara hız verildi ve 1938 yılında imha seferberliği sonuçlandırıldı.

1937-38 yıllarında, yediden yetmişe tüm Dersim halkına yapılan operasyonlar sonucu on binlerce insan katledildi. Binlercesi topraklarından kopartılarak zorla sürgüne gönderildi. Binlerce Dersim’li çocuk, özellikle kızlar evlatlık olarak verilerek ailelerinden, köklerinden koparıldı.

Üzerinden 82 yıl geçmiş olmasına rağmen, açılan yaralar hala kanıyor ve kanatılıyor.

Dersimlilerin yerine getirilmesini talep ettikleri ilk adımlar çok açıktır: Katliamla özdeşleşen ‘Tunceli’ adı değiştirilmeli, ‘Dersim’ adı iade edilmeli; Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmalı; 1937-38 döneminde sürgün edilen Dersimlilerin zararları tazmin edilmeli; ailelerinden alınarak başkalarına verilen Dersim’in kayıp kızlarının akıbetleri ortaya çıkarılmalı; Genelkurmay arşivleri açılmalıdır. Hem AKP Hükümeti, hem de devlet özrün gereklerini yapmalıdır.

Dersim Tertelesi’nin hakikatlerine ulaşmak ve gerçeklerle yüzleşmek, toplumsal barış için şarttır. Yeşil Sol Parti olarak, 82. yılında Dersim Tertelesi’nde katledilen tüm canları saygıyla anıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER