Yeşil Sol Parti'den çağrı: Darbeler ile hesaplaşmak için demokrasi ittifakında birleşmeliyiz

Yeşil Sol Parti, birleşme çağrısında bulundu

Yeşil Sol Parti'den çağrı: Darbeler ile hesaplaşmak için demokrasi ittifakında birleşmeliyiz

12 Eylül Darbesinin yıl donümü nedeniyle Yeşil Sol Parti tarafından basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, "Demokrasi ittifakı içinde bir araya gelmeye;  mücadelemizi ve   çabalarımızı  ortaklaştırmaya çağırıyoruz" denildi. 

Yeşil Sol Parti tarafından yapılan açıklama şöyle: 

12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 41 yıl geçmesine rağmen darbe; hukuku, kurumları ve uygulamaları  ile hala devam ediyor. 12 Eylül darbesi ile tam anlamıyla  yüzleşilemediği ve hesaplaşılamadığı için darbe  uygulamaları AKP  ve  MHP iktidarı  tarafından  da sürdürülmektedir. 

12 Eylül binlerce insan için baskı, işsizlik, gözaltı, tutuklama, işkence, hukuksuz yargılama, cezaevi ve idam demektir. 12 Eylül faşist darbesi sadece insanlar için baskı, zor ve işkence değildi. Doğa tahribatında kural tanımazlık da bu dönemde başladı. Türkiye 41 yıldır 12 Eylül darbesinin çizdiği sınırları aşamadığı gibi aksine daha da kurumsallaştıran, izlerini silmeyi daha da zorlaştıran tekçi, antidemokratik bir yönetim ile karşı karşıya kaldı.

'KİMİN FIRSATA ÇEVİRDİĞİ GÖRÜLDÜ'

15 Temmuz darbe girişimine karşı toplumda beliren demokrasiye ve sivil siyasete sahiplenme iradesi iktidar tarafından heba edildi. Darbelere kimin gerçekten karşı olduğu, kimin fırsata çevirdiği görüldü. OHAL döneminde darbe dönemlerinin hukuk tanımaz uygulamalarının yapıldığını, darbe zihniyetinin “sivil” iktidar tarafından da sürdürüldüğünü gördük.

Seçim sonuçlarının tartışmalı olduğu, siyasetçilerin hapishanelerde olduğu, yargının bağımsızlığını yitirdiği, aydınların, akademisyenlerin tutuklu olduğu, binlerce kamu emekçisinin bir gecede işsiz bırakıldığı, televizyonları-gazetelerin kapatıldığı, seçilmiş belediye başkanları yerine atanmışların getirildiği, içerde ve dışarda savaş politikalarının sürdürüldüğü günleri yaşamaya devam ediyoruz.

Yeşil Sol Parti olarak tüm darbelerle ve darbenin devamlılığını sağlayan  kurumlar ve zihniyetle mücadeleyi öncelikli görevlerimiz arasında görüyor; demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış ve ekoloji mücadelesi veren güçlerle birlikte darbeci zihniyetle hesaplaşma mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Demokrasi ittifakı içinde bir araya gelmeye;  mücadelemizi ve   çabalarımızı  ortaklaştırmaya çağırıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2021, 11:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER