Yeni Şafak'a göre: 'Başbakan Davutoğlu'

Yeni Şafak AKP il başkanlarının, genel başkanlık ve başbakanlık için Ahmet Davutoğlu'nu önerdiğini belirtiyor...

Yeni Şafak'a göre: 'Başbakan Davutoğlu'

Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamasından bu yana yerine kimin geçeceği tartışması sürüyor.

Yeni Şafak gazetesi, AKP'lilerin genel başkanlık için Ahmet Davutoğlu ismini önerdiğini yazdı.

TEKLİFLERİNİ SUNDULAR

AKP'de Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katılan il başkanları ve belediye başkanları genel başkan ve başbakanlık için tekliflerini kapalı zarfla Başbakan Erdoğan'a sundu.

Yeni Şafak'a konuşan il başkanları ve belediye başkanları, "AKP'ye bir lider seçmediklerini genel başkan seçtiklerini" söyledi. Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasının "büyük bir onur" olduğunu ifade eden teşkilat mensupları, "Ancak bu durum Erdoğan'ın liderimiz olmasının önünde bir engel değil" değerlendirmesini yaptı.

3 DÖNEM ŞARTINA TAKILMAMALI

Yeni Şafak'ın genel başkanlık ve başbakanlık için önerecekleri isimlere ilişkin sorulara ise il başkanları "Liderimiz zaten kriterleri belirlemişti. Sayın Başbakanımızın belirlediği kriterlere göre hareket edeceğiz. Bu çerçevede, güçlü bir genel başkan, emanetçi olmayan bir başbakan ve üç dönem şartına takılmayan bir ismi belirleyeceğiz" şeklinde cevap verdi. İl başkanlarından bazıları boş zarf vereceğini belirtirken, çoğu ise Erdoğan'ın işaret edeceği adaya destek vereceklerini belirterek, "Reis ne derse, kimi işaret ederse o olacak. Partimizin kararına ve istişareye uyarak, siyasi ahlakımıza yakışanı yapacağız" şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU İSMİ ÖN PLANDA

Yeni Şafak'ın 'Adayınız kim?' sorusuna AKP'nin il ve belediye başkanlarının verdiği cevap kamuoyunun da yakından bildiği bir isim üzerinde yoğunlaşıyor.

Yeni Şafak'a göre "teşkilatta ağırlıklı olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ismi telaffuz ediliyor. Teşkilatın bir kısmı ise Başbakan Erdoğan'ın belirlediği kriterlerden olan 'Emanetçi istemiyorum' vurgusunun Davutoğlu'nun şansını daha da artırdığını" dile getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 15:09
YORUM EKLE