Yargıtay, 'Kürdistan' isminin partiden çıkarılmasını istedi

'Kürdistan' ismi için yasa değişikliği gerekiyor...

Yargıtay, 'Kürdistan' isminin partiden çıkarılmasını istedi

Kurucu Genel Başkanlığı’nı Mehmet Emin Kardaş’ın yaptığı TKDP, ocak ayında İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini vermişti.

Parti isminin kayda alınması dolayısıyla, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (T-KDP) kuruluşuna onay verdiği yönünde haberler yapılmıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’ne (TKDP), “Kürdistan” kelimesini parti adından çıkarması için ihtar gönderdi.

Başsavcılık, Siyasi Partiler Kanunu’na göre “ırk veya bölge” adlarıyla parti kurulamayacağını belirterek partiye ismini değiştirmesi için 15 gün süre verdi. Başsavcılık kaynakları isme izin verilmesi için yasalarda değişiklik yapılması gerektiğini işaret etti.

Gazeteci Kemal Göktaş’ın haberine göre Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (TKDP) kuruluşuna Yargıtay Başsavcılığından onay verilmediği öğrenildi.

Ocak ayı başında İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesi veren partiye İçişleri Bakanlığı tarafından “alındı” belgesi, 28 Nisan 2014′de gönderildi. Bu süre içinde İçişleri Bakanlığı, parti kurmanın izne değil, bildirime tabi olduğu ve parti adının yasaya aykırı olup olmadığı değerlendirmesinin Yargıtay Başsavcılığı’nca değerlendirilmesine karar vererek rutin “alındı” belgesinin gönderilmesine karar verdi.

Partiye gönderilen “alındı” belgesiyle birlikte evraklar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na da gönderildi. Başsavcılık da yasa gereği kurulan her partinin Siyasi Partiler Sicil Bürosu’na kaydının yapılması gerektiği için partinin kaydını yaptı. Kayıt işlemi de 20 Haziran tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mehmet Reis Koca imzasıyla TKDP’ye bildirildi. Yazıda “28 Nisan 2014 tarihinde kurularak tüzel kişilik kazanan partiniz Başsavcılığımız Siyasi Partiler Sicil Bürosu kaydına işlenmiştir” denildi.

‘KÜRDİSTAN' PARTİ İSMİNDEN ÇIKARILMALI

Bu yazının gönderilmesinden sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil’in talimatıyla partiye ismindeki “Kürdistan” kelimesini çıkarması için ihtar gönderildi.

Partiye dün itibariyle henüz ulaşmayan bu ihtarda, Siyasi Partiler Kanunu’nun “Kullanılamayacak parti adları ve işaretler” başlıklı 96. maddesine göre “ırk ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz.” hükmü hatırlatıldı.

İhtar yazısında bu maddenin emredici hükmü gereği, parti adında “Kürdistan” kelimesinin kullanılamayacağı belirtildi.

İhtar yazısında TKDP’ye, ismindeki “Kürdistan” kelimesini çıkarması için 15 günlük süre verildi. İhtarın partiye ulaşmasından sonra başlayacak olan 15 günlük süre içinde parti adındaki “Kürdistan” ifadesini çıkarmadığı takdirde Anayasa Mahkemesi’ne başvurulacağı belirtildi.

'KÜRDİSTAN' İSMİ İÇİN YASA DEĞİŞİKLİĞİ LAZIM

Yargıtay Başsavcılığı kaynakları, Kürdistan ismiyle bir parti kurulabilmesi için Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesi gerektiğine işaret etti. (imc.tv)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 11:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER