Yanardağ: BHH ile HDP ittifakı düşünülemez; Duran Kalkan'ın açıklaması BHH'ye değil, ÖDP'yedir

BHH'nin Yürütme Kurulu'ndan Merdan Yanardağ 'ittifak' tartışmalarına ilişkin konuştu, 'Türk bayrağına sahip çıkılmazsa tükeniriz' dedi

Yanardağ: BHH ile HDP ittifakı düşünülemez; Duran Kalkan'ın açıklaması BHH'ye değil, ÖDP'yedir

Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) Yürütme Kurulu'nda bulunan Merdan Yanardağ, önümüzdeki seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile olası bir 'ittifak' tartışmasına ilişkin konuştu. Yanardağ, HDP ile ittifak kurmayı düşünmediklerini dile getirdi. KCK YürütmeKonseyi Üyesi Duran Kalkan'ın "ittifak" çağrısının ÖDP'ye yönelik olduğunu, BHH'yi bağlamadığını söyleyen Yanardağ, "Haziran Hareketi’nin bileşenlerinden sadece birinin bile ayrı hareket etmesi cepheyi dağıtır" dedi. Yanardağ, BHH'nin Türk bayrağına sahip çıkmadığı takdirde "tükeneceğini" de savundu.

Aydınlık gazetesinden Deniz Yıldırım’a konuşan Merdan Yanardağ'ın, açıklamalarından konuya ilişkin olarak öne çıkan başlıklar şöyle:

'İTTİFAK' TARTIŞMALARI

"Haziran Hareketi kuşkusuz yaklaşan genel seçimlere yönelik olarak kendi siyasetini belirleyecektir. Bu siyasetlerden biri de seçimlerde ittifak yapmak olabilir. Ancak BHH’nin Kürt ulusal hareketi ile bu aşamada bir ittifak içine girmesi düşünülemez. Çünkü öncelikle belirtilmesi gereken konu şudur; Kürt ulusal hareketi Türkiye gericiliği ve AKP ile bir “çözüm süreci” yürütmeye çalışıyor. Oysa Türkiye gericiliği ve İslamcı faşizan bir parti olan AKP ile Kürt sorununun halkların kardeşliği, eşitliği ve birliğine dayalı, adil, demokratik ve onurlu bir çözümünü gerçekleştirmek imkansızdır."

DURAN KALKAN'IN 'İTTİFAK' ÇAĞRISI

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan'ın "ittifak" çağrısının hatırlatıldığı Yanardağ, "Çağrı BHH’ye değil, bileşenlerimizden biri olan ÖDP’yedir" derken, "Kuşkusuz Haziran Hareketi bileşenleri böyle konularda ayrı bir tutum takınmayacaktır. Haziran Hareketi seçimler dahil bütün siyasal gelişmeler ve tutum alması gereken konularda bütünlüğünü koruyarak hareket edecektir. Tersi düşünülemez. Haziran Hareketi’nin bileşenlerinden sadece birinin bile ayrı hareket etmesi cepheyi dağıtır," diye konuştu.

"TÜRK BAYRAĞINA SAHİP ÇIKILMAZSA HAREKET TÜKENİR"

Yanardağ, BHH'nin Türk bayrağıyla bir sorunu olmadığını da dile getirdiği açıklamasında, "Bayrak yeniden yurtseverlerin, devrimcilerin, direnişçilerin eline geçti. Bunu bırakmak büyük siyasal ve tarihsel hata, dahası aptallık olur. Eğer Haziran Hareketi bu hassasiyeti görmez ve bayrağı yeniden rejime ve gericiliğe teslim ederse, dar bir sol içi birlik girişimi olarak kalır ve tükenir. Uzun olmayan bir süre içinde de dağılır," diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 14:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 3 yıl Önce

Adam turk degil.ama turklukten ilk sirayi..kafatascilara.birakmamaklan ilk sirada yerini pekistirdi.yok turk bayragina sahip cikilmasa fe

hasan
hasan - 3 yıl Önce

merdan yanardağ olarak konuştuğunu belirterek açıklama yap. bhh adına konuşmadığını belirt. ittifaklara beraberliklere cephelere zarar verme.

hasanalici
hasanalici - 3 yıl Önce

Kendi adına konuşman iyi olur.1
Chp.Hdp.Bhh.ve tüm sosyalistler birleşmeli seçimde iyi bir sonuç almak istiyorlarsa.2
Seçim sonrası herkes pişmanlık duyar ama geç kalınmış olur.3
Kutsalalar üzerinden semboller üzerinden alanı daraltmak iyi bir hazirancının söylemi olmamalı.4

şahin bulut
şahin bulut - 3 yıl Önce

bayrak,din,mezhep vs kimlikler üzerinden siyaset yapmak bhh nin tarzı değildi...

Yaşar Yıldız
Yaşar Yıldız - 3 yıl Önce

niye düşünülemezmiş?düşünülürse, akp zarar mı görür?

ben biz
ben biz - 3 yıl Önce

Yanardağ bhh nin ortak kararını açıklar gibi konuşmuş. Böyle bir karar yok sanirim bhh yi anlamamiş. Dağılır gibi laflar hasip kaplanin merkez sağ lafindan çok da farkli değil.

Tayfun Bekar
Tayfun Bekar - 3 yıl Önce

Merdan Yanardağ yapay bir bayrak tartışması açarak,, otokratik ve monorşik despotizm yaratma heveslerine karşı, halkçı, birleşik, mücadeleci, demokrat bir hareket hattı örgütlemek gereğini, başlamadan dağıtmaya kalkıyor. Adeta yetkili karar verici gibi davranarak kimlerle ittifak yapılmayacağını belirliyor, öte yandan HDP ile ittifak yapmaması için ÖDP’yi tehdit ediyor. Ben kendisine ortalığı daha fazla karıştırmadan yürütme kurulundan çekilmesini ve gezi ruhu üzerine biraz daha araştırma yapmasını, seçimler, BHH HDP CHP üzerine Aydın Çubukçu’nun Evrensel’de yayınlanan söyleşisini incelemesini tavsiye ederim.

Tayfun Bekar
Tayfun Bekar - 3 yıl Önce

başlamadan dağıtmaya kalkıyor. adeta yetkili karar verici gibi davranarak kimlerle ittifak yapılmayacağını belirliyor, öte yandan hdp ile ittifak yapmaması için ödpyi tehdit ediyor. ben kendisine ortalığı daha fazla karıştırmadan yürütme kurulundan çekilmesini ve gezi ruhu üzerine biraz daha araştırma yapmasını, seçimler, bhh hdp chp üzerine aydın çubukçunun evrenselde yayınlanan söyleşisini incelemesini tavsiye ederim.