Yalman: Balyoz darbe değil disiplin suçu

Necdet Özel ve Aytaç Yalman, Balyoz tahliyeleri hakkında konuştu...

Yalman: Balyoz darbe değil disiplin suçu

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz kararını değerlendirdi.

Yalman, “Balyoz, darbe değil bir disiplin suçu” dedi ve suçun gereğinin de kendisi tarafından yapıldığını söyledi.

Milliyet gazetesine konuşan Aytaç Yalman, “Üç günlük seminerin iki gününde emre uygun davranılmış, bir gününde sınırlar zorlanmıştır. Bu nedenlerle faaliyetin bir disiplin suçu olduğunu değerlendiriyorum” dedi.

Yalman, tanıklık yapmadığı gerekçesiyle kendisine yöneltilen eleştirilere de yanıt verdi. Tanık olmak için birkaç kez talepte bulunduğunu belirten Yalman, “Ancak bir çağrı gelmedi” şeklinde konuştu.

ÖZEL: HAKSIZ VE ACIMASIZCA ELEŞTİRİLDİM

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de, Balyoz davası üzerinden kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi.

Balyoz'dan tahliye olan emekli kuvvet komutanlarını, muvazaf general ve amiralleri bizzat telefonla arayarak ‘geçmiş olsun’ diyen, MHP’den milletvekili seçilen Engin Alan’a da telefon eden Özel, Yeniçağ gazetesinin sorularını yanıtladı.

Özel, "Bazı yöneticiler acılarını ve sevinçlerini gizlemeye çalışırlar. Görüntü ve ses vermeden sonuç almaya çalışırlar. Anayasal düzene, demokratik kurallara uymayı kendime rehber edindiğim için konuyu ilgili ve yetkili kişilerle paylaşmayı tercih ettim. Bazı kişi ve çevreler tarafından haksız bir şekilde ve acımasızca eleştirildim. Bu durum, tsk ile ilgili hemen hemen her konuda halen devam etmektedir" dedi.

SUBAYLAR AKTİF GÖREVE

Bu arada, Balyoz davasında tahliye kararı, 13'ü general ve amiral 70 subay için göreve dönüş anlamına geliyor. 70 subay, yeniden yargılama sonucunda beraat ederse terfi de alabilecek.

Milliyet gazetesinden Serpi Çevikcan'ın haberine göre, muzavvaf askerler aktif görevlere atanacaklar. Askeri kaynaklar, tahliye edilen subayların pasif görevlere atanacağı yönündeki haberleri yalanladı. Göreve dönecek isimler arasında, Başbakan Erdoğan’a Güneydoğu gezisi sırasında dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile siperde bilgi veren Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Koramiral Deniz Cora da var. (Ntv)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 10:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER