Wall Street Journal: Ankara artık ABD’nin müttefiki değil

Gazeteden Türkiye'nin IŞİD politikasına ilişkin çok sert bir haber-analiz...

Wall Street Journal: Ankara artık ABD’nin müttefiki değil

ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı politikasıyla ilgili yayımladığı yazıda Ankara’nın artık ABD’nin müttefiki olmadığını yazdı.

Wall Street Journal gazetesi, “Ankara artık ABD’nin müttefiki değil“ başlığı ile yayımladığı yazıda Türkiye’nin IŞİD’e karşı politikasını ve ABD önderliğinde oluşturulan koalisyondaki tutumunu değerlendiriyor.

‘SONUÇ TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI’

Yazıda şunlar ifade ediliyor özetle:

“Tıpkı Türkiye 2003te ABD’nin Saddam Hüseyin’i devirmek için Irak’a kendi toprakları üzerinden hava saldırıları düzenlenmesini reddettiğinde başka çözümler bulunduğu gibi, ABD Ordusu hava saldırılarını düzenlemek için başka yollar bulacaktır. Türkiye’nin Irak ve Suriye ile olan kara sınırının yaklaşık 1200 kilometre. Bu da Türkiye’nin IŞİD’e karşı verilecek olan mücadeleye sadece sembolik bir destekten daha fazlasını verebileceği anlamına geliyor. Ancak sonuç tam bir hayal kırıklığı.

“Anlaşılması en güç durum ise Türk hükümetinin bir NATO üyesi olmasına rağmen, ABD müttefiki ya da Batı’nın dostu olarak davranmayı uzun bir süre önce bırakmış olması. ABD’nin Türkiye eski büyükelçisi Francis Ricciardone bu hafta Türk hükümetinin açıkça Suriye’deki el Kaide uzantılı el Nusra Cephesi Örgütü ve diğer terörist örgütlerle görüştüğünü duyurdu. Ayrıca yabancı cihatçılar Suriye ve Irak’a gitmek için Türkiye’yi geçiş noktası olarak kullanırken Türk hükümeti buna göz yumdu. Ricciardone geçtiğimiz Aralık ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından az daha istenmeyen kişi ilan ediliyordu.

“Erdoğan hükümetinin Gazze’de Hamas’a ve Mısır’da Müslüman Kardeşler’e uzun bir süredir verdiği destek göz önünde bulundurulursa, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmeme isteği anlaşılıyor. IŞİD Türk diplomatları ve ailelerini Musul’da esir tutuyor olabilir ancak vatandaşları esir düşen tek ülke Türkiye değil. Ankara aynı zamanda IŞİD karşıtlarına gönderilecek silahların PKK’nin eline geçmesinden korkuyor. Ancak bu İncirlik Üssü’nün ABD harekatlarına kapatılması için bir sebep olamaz.

“Kaçınılmaz sonuç, ABD’nin IŞİD’e karşı vereceği savaşta daha iyi bir bölgesel müttefik bulmasıdır. Beklendiği gibi Suudi Arabistan gibi Arap devletler en azından kamuoyuna isteksiz müttefikler olduklarını belli ettiler ve Bağdat’taki yeni hükümetin ordusunu yeniden toplayana kadar ne kadar yardımcı olabileceği bilinmiyor.

“Burada en iyi seçenek, desteklerini sunan ve diğer müttefiklerin aksine asker göndermeye hazır olan Kürtler olarak öne çıkıyor. İncirlik yaklaşık 60 senedir ABD güçlerine ev sahipliği yaptı ancak belki de İncirlik’i Kuzey Irak’taki Kürt topraklarında bulunan bir hava üssüyle değiştirmenin zamanı geldi.

"Amerika’nın artık Ankara’da arkadaşları olmayabilir, ancak bu 'Orta Doğu’da başka bir seçeneğimiz kalmadı' anlamına gelmiyor.”

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2014, 20:04
YORUM EKLE