Vatan Partisi'nin, 'HDP kapatılsın' ısrarı istifa getirdi

'HDP kapatılsın' kampanyasına destek vermeye zorlandığını öne süren kadınlar istifa etti

Vatan Partisi'nin, 'HDP kapatılsın' ısrarı istifa getirdi

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) üyesi bir grup kadın Vatan Partisi'nin 'HDP kapatılsın' kampanyasına destek vermeye zorlandığını öne sürerek istifa kararı aldı.

İstifa edenler arasında Kurucu Başkan Şenal Sarıhan'ın yanı sıra diğer yöneticiler de bulunuyor. Bir açıklama yaparak ayrılan CKD'li kadınlar derneğin Vatan Partisi'nin kadın kollarına dönüştüğünü ifade etti.

ÖRGÜT ÜYELİĞİ SUÇLAMASI

Sarıhan, derneğin Vatan Partisi’nin kadın kollarına dönüştüğünü söylerken, CKD Çankaya Şube eski Başkanı Melek Neslihan Özfidan ise yeni yönetime ilişkin, “‘HDP kapatılsın’ kampanyasına imza vermeyenlere çok ağır bir suçlamayla PKK’lı olduklarına ilişkin algı yaratılmaya çalışıldı” diye konuştu.

Derneğin yeni yönetiminin “HDP kapatılmalıdır” açıklamasının ardından 5 şubede istifalar yaşandı.

17 yıl görevde olan Kurucu Başkan Şenal Sarıhan ve Çankaya Şube eski Başkanı Melek Neslihan Özfidan istifa ettiğini açıkladı.

VATAN PARTİSİ KADIN KOLLARINA DÖNÜŞTÜ

Sarıhan, kendisinden sonra yönetime gelen isimlerin derneği Vatan Partisi’nin kadın kollarına dönüştürdüğünü kaydederek, “İktidar politikaları ile de özdeşleşen parti kuyrukçuluğu tercih edildi. Daha da ileri gidilerek, demokrasi ve özgürlük taleplerine düşman kesildi” dedi.

CKD Çankaya Şube eski Başkanı Melek Neslihan Özfidan ise dernekten istifa edenler adına yaptığı açıklamada, Anayasa’nın 25’inci Maddesi’ne atıf yaparak, “Herkes düşünce özgürlüğüne sahiptir. Kimse düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz, suçtur. Ancak buna rağmen CKD’nin 11 Haziran’da imzacı olarak katıldığı ve Vatan Partisi’nin baş gündemini oluşturan ‘HDP kapatılsın’ kampanyasına imza vermeyenlere çok ağır bir suçlamayla PKK’lı olduklarına ilişkin algı yaratılmaya çalışıldı” diye konuştu.

Özfidan CKD üyelerinin HDP’nin kapatılıp kapatılmaması yönünde düşüncelerini açıklamaya zorlandıklarını vurgulayarak, derneğin yeni yönetiminin Vatan Partisi’nin kadın kolları olan Öncü Kadınlar’ın siyasi çizgisini birebir takip ettiğini söyledi:

“Nisan ayından itibaren Vatan Partisi ve CKD’nin sosyal medya hesaplarına bakarsanız, gündemlerinin aynı olduğunu görebilirsiniz. Bu durum bir siyasi partiyle ilişiği olmayan CKD üyeleri arasında rahatsızlığa neden oldu. 7 kişiden oluşan CKD Yönetim Kurulu’nun 5 üyesi Vatan Partisi ve Öncü Kadın kadrolarında görev alan kişilerdir.”

Kaynak: Artı Gerçek

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melek
Melek - 1 yıl Önce

İnsani özellikler taşıyanların o partide olması doğal değil. Faşist bir partide nasıl yer alabildiniz. Doğru yolu bulmuşsunuz demek ki

SIRADAKİ HABER