Urfa'da HDP müşahitleri darp edildi

Açık oy kullanımına müdahale eden HDP’liler jandarmanın gözü önünde tartaklandı

Urfa'da HDP müşahitleri darp edildi

Urfa’da HDP’li müşahitlere yönelik darp olaylarının yaşandığı ve açık oy kullanılması yönünde tehditlerin olduğu bildirildi.

Urfa’nın Siverek, Viranşehir, Akçakale, Merkez Haliliye ile Eyyubiye ilçelerinin kırsalında kurulan sandıklarda açık oy kullanımına müdahale eden HDP’liler jandarmanın gözü önünde tartaklandığı belirtildi.

Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yer alan haberde Merkez Haliliye ilçesine bağlı ve geçmiş seçimlerde AKP’ye paket oy çıkan Kısas Mahallesi’nin çevresindeki Yeniköy Mahallesi’nde kurulan sandığa müşahit bırakmaya giden HDP’li Mehmet Dal ve Kemal Atalar, okul içine alınmadığı belirtildi.

Dal ve Atalar’ın muhtar ve akrabaları tarafından darp edildiği belirtilirken tutanak tutup mahalleden ayrılan HDP’liler, ilçe seçim kuruluna yaşananları bildirdi.

İlçe Seçim Kurulu’nun mahalleye gitmek üzere bir hakimi görevlendirdiği, ancak mahallede oy verme işleminin açık olarak yapıldığı öğrenildi.

SİVEREK’TE AÇIK OY BASKISI   

Siverek’in Yücelan, Taşan ve Şekerli mahallerinde de açık oy baskısına itiraz eden HDP’lilerin darp edildiği belirtildi.

Yücelan’da korucuların HDP’lileri darp ederek açık oy kullandığı iddia edilirken, korucuların saldırısında yaralanan HDP’liler, ilçe devlet hastanesine getirildiği belirtildi.

Yine Taşan ve Şekerli mahallelerinde de, açık oy kullanan muhtar ve yakınlarına tepki gösteren HDP’liler darp edilip sandıklardan uzaklaştırıldı.

Her 3 mahalleye de Urfa Barosu ve İHD’nin gözlemci heyeti gittiği ifade edildi. (İMC)

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2015, 13:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER