'Uludere'nin, katliamın, hırsızlığın Kürtçesini Davutoğlu'na öğretsinler'

Chp Genel Sekreteri Gürsel Tekin, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi

'Uludere'nin, katliamın, hırsızlığın Kürtçesini Davutoğlu'na öğretsinler'

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.

Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Tekin Başbakan Davutoğlu’nun ‘Kürtçe öğrenmek istiyorum’ açıklamasıyla ilgili olarak, “Son günlerde Diyarbakır’a gidince aklına Kürtçe öğrenmek gelmiş, gayet güzel, Kürtçe dili son derece güzel bir dildir öğrenmesini de isteriz, ama mesela zulüm, hırsızlık, Kaçak Saray, katliam, Uludere bunların Kürtçesini nasıl telaffuz edecek, onu çok merak ediyorum’’ şeklinde yorum yaptı.

Davutoğlu’nun dünkü konuşmasında da CHP’nin “ihanet şebekeleriyle” yan yana olduğunu söylediğini belirten Tekin, “Şunu herkesin bilmesi lazım. Hiç kimseyi ihanet şebekesi olarak değerlendirecek durumda değiliz. Neye ihanet edilmiş, kim ihanetçidir, elinizde belgeleriniz, bilgileriniz varsa bunun gereğini yapın. Bilmeniz gereken bir şey varsa Sayın Davutoğlu, eğer bu parti 92 yıldır ayaktaysa, ihanetlerin dışında olduğu için ayaktadır. Siz ve sizin gibi benzer partiler, siz taşeron partilersiniz. Gelirsiniz ve gidersiniz. Önümüzdeki dönemde de yoksunuz bunu bilin” diye konuştu.

ARINÇ’IN VİDEOSUNU İZLETTİ

Tekin, iktidarın tüm aramalarına rağmen “ihanet şebekelerini” bir türlü bulamadığını savunurken, Başbakan Yardımcısı Arınç’ın “Muhterem Hoca Efendi” diye seslendiği, Fethullah Gülen’le ilgili bir programda yaptığı konuşmayı içeren videosunu izletti.

 CHP KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN

Tekin, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanı geçen Habeş Cumhurbaşkanı’na gitmiş ‘okulları kapat’ demiş. Adam bu ülkede ne olup bittiğini bilmediği için, ‘siz açtırdınız, sizin ricanızla açtık, nasıl olacak?’ demiş. Habeşli bile şaşırmış. Yine benzer bütün olaylara baktığımızda, uygulamaların tamamında, Sayın Başbakanın, AKP yetkililerinin bu cemaatle ilgili söylediklerini fark ederseniz, yine orada CHP’yi suçluyor. CHP kadar başınıza taş düşsün. Ne olsa bir CHP’ye bağlıyorlar. Bunun bir rezalet olduğunu kamuoyunun bilmesi lazım. Önümüzdeki günlerde daha çok belge ve bilgileri kamuoyuna sunacağız. Şimdi Sayın Arınç’a sormak istiyorum; Başbakanın talimatlıyla siz Fethullah Gülen’e gittiniz. Kendisinin ifadesi 3,5-4 saat görüştüğünü belirtiyor. Bu 4 saat içinde ne konuştunuz, ne oldu da bu duruma geldiniz. Bunu açıklayın, açıklamazsanız, bu lüzumsuz tapelerle siz de rezil olmayın, önce siz söyleyin. Umut ederim ki Sayın Arınç bu sürecin neden bu noktaya geldiğini kamuoyuna açıklayacaktır.”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında, Refah Partisi dönemine ait “Kayıp trilyon” soruşturmasına ilişkin takipsizlik kararı verildiğini anımsatan Gürsel Tekin, “Şimdi görüyorum ki eski başbakanı aklayan hakim en yüksek yere geliyor, Sayın Gül’ün dosyasına takipsizlik veren sürgün edildi. Niye sürgün ettiniz, ne oldu? Bu da mı paralelci, sadece bu dosyadan dolayı mı? Bizim bilmediğimiz ne varsa kamuoyuna açıklayın” diye konuştu.

“DAVUTOĞLU’NA ULUDERE’NİN KÜRTÇESİNİ ÖĞRETSİNLER

Başbakan Davutoğlu’nun Yozgat’ta milliyetçi, Tekirdağ’da cumhuriyetçi, Diyarbakır’da “Kürtçü” olduğunu ifade eden Tekin, “Son günlerde Diyarbakır’a gidince aklına Kürtçe öğrenmek gelmiş, gayet güzel, Kürtçe dili son derece güzel bir dildir öğrenmesini de isteriz, ama mesela zulüm, hırsızlık, Kaçak Saray, katliam, Uludere bunların Kürtçesini nasıl telaffuz edecek, onu çok merak ediyorum. Sayın Davutoğlu’na Kürtçe öğretmek isteyenler önce buradan başlasınlar. Uludere’nin, katliamın, hırsızlığın Kürtçesini Davutoğlu’na öğretsinler” dedi.

DAVUTOĞLU’NA ÖZEL HELİKOPTERLE İSTANBUL GEZİSİ TEKLİFİ

Bugün bakan çocuklarına 17-25 Aralık’tan dolayı bir kumpas kurulduğu, iftira atıldığı söylemlerinin doğru olmadığını ifade eden Tekin, “Kendisine haritayı da gönderdim, izin verirse ben Sayın Davutoğlu’na eşlik de ederim, parasını da ben ödeyeceğim, devletin helikopteriyle de değil, özel bir helikopterle İstanbul’un bütün tepesini dolaşacağız. Hangi rezidansın, hangi alış veriş merkezinin hangi bakan çocuğuna, hangi damata, hangi milletvekiline ait kendisine tek tek gösteririm” dedi.

“KİTAPLARI DAĞITMAMIŞ OLABİLİRLER AMA HEPSİ KIRK HARAMİLERDİR”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tekin’e, Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Somali ziyareti sırasında çocuklara Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı kitabı hediye ettiğini söylemesi, ancak fotoğrafın montajlanmış olduğunun anlaşılması anımsatıldı. Tekin, “Siz kırk haramiler değil misiniz? Kitapları dağıtmamış olabilirler ama kusuruma bakmasınlar hepsi kırk haramilerdir” dedi.

“ELİNİZDE NE VARSA ÇIKARMAZSANIZ NAMERTSİNİZ”

Tekin, yine AKP  Sözcüsü Beşir Atalay’ın “CHP’nin paralel yapının sözcüsü olduğu” yönündeki açıklamalarına ilişkin ise, “Bir iktidar düşünün ‘kandırıldık, aldatıldık…’ Bu durumdaysa, bu ülkeyi bu kadar rahatlıkla kandırabilecek bir kadroya nasıl bırakabildiniz? Yarın dış politikada, kimlerle bizi hangi noktaya getirebileceklerini nereden bilebiliriz. İstihbarat örgütü, polis, yargı elinizde, ne istiyorsunuz, elinizde neyiniz varsa çıkarmazsanız namertsiniz. Öyle bir paralellik varsa çıkarın. Bu ülkesinin asıl paraleli, asıl tehlikeli olanı da sizsiniz” diye konuştu. (Taraf)

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 18:57
YORUM EKLE