'Türkiye’nin geleceğini belirleyecek anahtar Kürtlerin elinde'

İtalyan La Stampa gazetesi yazdı....

'Türkiye’nin geleceğini belirleyecek anahtar Kürtlerin elinde'

İtalyan La Stampa gazetesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına adaylığına ilişkin yayımlanan haberde, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan anahtarın Kürtlerin elinde olduğu ifade edildi. Gazete "Kürtler politik rüyasını Erdoğan’a hediye edecek" yazıldı.

Marta Ottaviani’nin kaleme aldığı haberde, Başbakan Erdoğan’ın, kendi adaylarını gösterdikleri için Kürt 'azınlığına' teşekkür etmesi gerektiği ifade edilirken, Kürtlerin bu hareketle Erdoğan’ın, muhalefetin adayıyla rekabetine engel olmasına yol açtığına işaret etti.

Erdoğan’ın, AKP’nin adayı olarak belirlenmesiyle okun yaydan çıktığı yazılan haberde, seçimlerin ilk turunun yapılacağı 10 Ağustos günü, büyük araştırma şirketlerinin de elde ettiği sonuçlara dayanarak muhtemelen Erdoğan’ın politik rüyasını taçlandıracağı ifade edildi.

2007 yılında Erdoğan’ın, askerler tarafından istenmediği gerekçesiyle cumhurbaşkanlığına aday olmadığını öne süren gazete, şimdi ise bu yoldaki yürüyüşünde direk engellerle karşılaşmayacağını öne sürdü.

Çözülmemiş bazı konuların ortada olduğu ifade edilen yazıda, “Bunların başında ülkenin iç durumu geliyor. Erdoğan güçlü bir uzlaşmayı hesaba katabilir, ama iç düzen konusunda epey sorunlar açan meydandaki daha fazla kararlı azınlığı da önemsemeli” denilerek, başbakanlık makamının nasıl yönetileceği konusunda da şüpheler olduğuna değinildi.

“Bir paradoks gibi, ama Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan anahtar Kürtlerin elinde” denilen yazıda, Kürtlerin 'düşmanca' olmayan pozisyonda durup, politik rüyasını Erdoğan’a hediye edecekleri öne sürüldü.

25 Temmuz’a kadar tutuklu bulunan Kürt aktivistlere yönelik önemli bir paket hazırlanacağı da belirtilen haberde, ancak bunun yetersiz olduğunu Başbakan’ın da bildiği öne sürülerek, asıl mücadelenin, Anayasa’da dil ve etnik tanıma olduğunun altı çizildi. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adına bu konularda bir ‘takas’ olayına girebileceği iddia edilirken, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı zaferini, ülkenin iyiliği yerine kendi kişisel başarısı için istemekle suçlandığına vurgu yapıldı.

Gazetede ayrıca Erdoğan için “Bir devlet adamından çok, bir Sultan” ifadelerini kullandı. (cnntürk)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 20:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER