Türkiye, Viyana Büyükelçisi'ni Ankara’ya çağırdı

Türkiye, Viyana Büyükelçisi'ni istişarelerde bulunmak üzere Ankara'ya çağırma kararı aldı

Türkiye, Viyana Büyükelçisi'ni Ankara’ya çağırdı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Viyana Büyükelçisi’nin geri çağrıldığını açıkladı.

Çavuşoğlu, Avusturya ile son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin, “Viyana Büyükelçimizi istişareler ve ilişkilerimizi gözden geçirmek için Ankara’ya çağırdık” dedi.

Dışişleri Bakanı, kararı açıklarken "Avusturya, Avrupa'daki İslam düşmanlığının merkezi haline geldi" dedi.

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye vize serbestisi vermemesi halinde sığınmacı geri kabul anlaşmasını iptal edebileceklerini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasından sonra Türkiye ile Avusturya arasında karşılıklı açıklamalar yaşanmıştı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da, Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacılar konusunda Türkiye ile anlaşmaya ihtiyacı olmadığını söylemişti.

Geçen hafta da Viyana Havalimanı'nda Kronen Zeitung gazetesinin "Türkiye'de 15 yaşın altındaki çocuklarla cinsel ilişkiye izin verildiğini biliyor musunuz?" yazılı bir ilanı asılmış, Türkiye'nin tepkisi üzerine Avusturya Dışişleri Bakanlığı, basın özgürlüğüne vurgu yapmıştı.

Ardındansa bu hafta sonu Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türkiye'yle Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin ilerletilmemesi gerektiğini ifade etmişti.

Avusturya Savunma Bakanı Hans-Peter Doskozil ise Türkiye'deki yönetimi 'diktatörlük' olarak tanımlamış ve "Böyle bir ülkenin AB'de yeri olamaz" demişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 13:33

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER