Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları'ndan ortak açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile İran'ın Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduğunu söyledi

Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları'ndan ortak açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Cevad Zarif'le bölgesel konuları değerlendirdiklerini söyledi. Çavuşoğlu, "Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bölgesel konuları değerlendirdik, enerji ve doğalgaz var. Daha fazla doğalgaz almak istiyoruz, fiyatı da konuştuk. İran doğalgazının Avrupa'ya ulaşmasını da konuştuk. İran'la ticarette 30 milyar dolar hedefimiz var" dedi.

"MAZERETSİZ VE İZİNSİZ DÖNMEYEN 32 KİŞİ VAR"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'FETÖ' soruşturması kapsamında yurt dışından merkeze çağrılan ancak mazeret göstermeksizin ve izin almaksızın dönmeyen memur sayısının 32 olduğunu söyledi.

ABD'nin Fetullah Gülen'in iadesi konusunda olumlu sinyaller verdiğini belirten Dışişleri Bakan Çavuşoğlu, ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyetin 23-24 Ağustos'ta Türkiye'de görüşmeler yapacağını ifade etti.

ZARİF: DOĞALGAZIN AVRUPA'YA BAĞLANMASI KONUSUNDA HAZIRIZ

"Siyasi irade sayesinde ilişkilerimiz ilerleyecek" diyen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Enerji ve doğalgaz hatlarının Avrupa'ya bağlanması konusunda hazırız" dedi.

Dışişleri Bakanı Zarif şunları dile getirdi: "Türkiye'deki güvenliği kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Terörizm ve aşırıcılıkta mücadelemiz ortak. Suriyenin toprak bütünlüğünün korunması ve tüm Suriye halkının kendi geleceğini belirlemesi gerekiyor. Türkiye ve Rusya'nın işbirliği yapmasından da memnunuz."

"İRANLI TURİSTLER GELMEYE BAŞLAYACAK"

Turizm alanında engellerin kaldırılması konusunda da kararlı olduklarını dile getirin İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Darbe girişiminden sonra bazı turlarda gecikme oldu. Tur acentelerinde bazı sorunlar var. İranlı turistler yeniden gelecek ve turlar yeniden başlayacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2016, 12:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER