'Türkiye tükettiği gazın yüzde 70'ini Rusya'dan alıyor ve bu gazı başka yerden tedarik edemez'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Doğalgazı başka yerden alırız' çıkışını uzmanlar değerlendirdi

'Türkiye tükettiği gazın yüzde 70'ini Rusya'dan alıyor ve bu gazı başka yerden tedarik edemez'

Rusya Enerji Kalkınma Vakfı Müdürü Sergey Pikin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Akkuyu Nükleer Santrali ve doğalgaz konusunda Moskova'ya yönelik çıkışını Kommersant gazetesine değerlendirdi.

Pikin, Erdoğan'ın doğalgaz anlaşmasında avantaj sağlamaya çalıştığını söyledi.

Sputnik News’ta yer alan habere göre, doğalgaz anlaşmasında en kritik noktanın birim fiyat olduğunu belirten Pikin, Erdoğan'ın fiyatı aşağıya çekmeye çalıştığının altını çizdi.

Rusya'nın en ucuz doğalgazı tedarik ettiğine dikkat çeken Pikin, Erdoğan'ın Rusya gazından vazgeçemeyeceğini, Ankara'nın hedefinin Gazprom'dan yüzde 10 oranında indirim almak olduğunu ifade etti.

'TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ ALTERNATİFİ YOK'

St. Petersburg Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nden Doç. Dr. Aleksandr Sotniçenko da Erdoğan'ın Rusya ile işbirliğini sonlandırmaya yönelik açıklamalarının hedefinde 1 Kasım seçimleri olduğunu kaydetti. Sotniçenko şu yorumu yaptı:

"Türkiye, tükettiği gazın yüzde 70'ini Rusya'dan alıyor ve Türkiye'nin bu hacimde doğalgazı tedarik edebileceği başka doğalgaz hattı bulunmuyor. Alternatif yollar mevcut. Örneğin İran'da bol miktarda gaz var ancak taşıma sistemi çok zayıf. Katar ise çok uzak. Kaldı ki, Katar'dan gaz alabilmek için önce Suriye'yi fethetmek ve orada düzeni sağlamak gerekiyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde de gaz var ancak az. Bu nedenle Erdoğan'ın söylemleri seçmeninin dikkatini çekmeye çalışan boş tehditlerden ibaret."

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 16:53
YORUM EKLE