Türkiye, NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırdı

Dışişleri Bakanlığı, NATO konseyini olağanüstü toplantıya çağırdığını açıkladı

Türkiye, NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırdı

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, NATO konseyini önümüzdeki hafta 'terörizm' konusunda istişarede bulunmak amacıyla toplantıya çağırdığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şöyle denildi:

‘’20 Temmuz 2015 günü Suruç'ta meydana gelen ve 32 masum vatandaşımızın hayatını kaybettiği terör saldırısı başta olmak üzere, Diyarbakır'da, Şanlıurfa'da ve Kilis'te güvenlik ve emniyet güçlerimize yöneltilen saldırıların akabinde artan güvenlik tehditleri karşısında tüm gerekli tedbirler alınmakta ve bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyonlar da icra edilmektedir.

Bu çerçevede, BM Güvenlik Konseyi'ne gerekli bildirimde bulunulmuş olup, üyesi olduğumuz diğer uluslararası kuruluşlar nezdinde de gerekli bilgilendirme ve girişimlerimiz sürdürülmektedir. 

Ulusal güvenliğimize yönelik bu son saldırılar ve tehditler üzerine terörizme karşı almakta olduğumuz tedbirler ve icra ettiğimiz operasyonlar hakkında Müttefiklerimizi bilgilendirmek ve istişarelerde bulunmak amacıyla, Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 4. Maddesi çerçevesinde NATO Konseyi önümüzdeki hafta içinde tarafımızdan toplantıya çağrılmıştır.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in başkanlığında düzenlenecek bu toplantının 28 Temmuz Salı günü gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.’’

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2015, 19:51
YORUM EKLE