Türkiye, Irak Hükümeti'nin sert tepkisine yanıt verdi

Irak Başbakanı'nın hava operasyonları için 'toprak bütünlüğümüzü tehdit ediyor' tepkisine Türkiye'den yanıt

Türkiye, Irak Hükümeti'nin sert tepkisine yanıt verdi

Irak'ın, Türkiye'nin Irak Kürdistan Federe Bölgesi'ndeki PKK'nin ve sivillerin bulunduğu alanlara yönelik hava operasyonları için "toprak bütünlüğümüzü tehdit ediyor" açıklamasına Türkiye'den yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizin Irak’ın DEAŞ terörüyle mücadelesine verdiği destek ortadadır. İki ülke arasındaki komşuluk ilişkilerinden de güç alan bu konudaki irademiz Iraklı yetkililerce de bilinmektedir. Hal böyleyken, ülkemizin maruz kaldığı terör saldırılarına karşı uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde attığı adımlar ve bu kapsamda Irak sınırları içinde bulunan PKK terör örgütüne yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyonlar hakkında Irak Hükümeti’nin takındığı olumsuz tutum hayal kırıklığı yaratmıştır" denildi.

 Açıklama şöyle devam etti:

"Irak Hükümeti her ne kadar Irak topraklarından Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırıya izin vermeme taahhüdünü vurgulasa da, bunun gereğinin yerine getirilemediği ve Irak topraklarında çok sayıda silahlı PKK militanının yıllardır barınmaya devam ettiği aşikardır. Bu taahhüdü uygulayamayan, topraklarının üçte biri bir terör örgütünün kontrolünde olan ve sınırlarını kontrol altında tutma imkanı bulunmayanların, ülkemizin, vatandaşları ve güvenlik güçlerine karşı silahlı eylemler gerçekleştiren PKK terör örgütüyle mücadelesine karşı tavır sergilemelerini anlamak da kabul etmek de mümkün değildir"

NE OLMUŞTU?

Irak Başbakanı Haydar el Ibadi'den Türkiye'nin Irak Kürdistan Federe Bölgesi'ndeki hava operasyonlarına sert tepki gelmişti.

Ibadi Twitter hesabından, "Türkiye'nin Irak topraklarına düzenlediği hava saldırıları tehlikeli bir gerginlik yarattığı gibi Irak'ın toprak bütünlüğüne de tehdit oluşturmaktadır" demişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2015, 15:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet alii koc
mehmet alii koc - 3 yıl Önce

Mevki makam ne olursa olsun adam değil isen ne dediğine bakılmaz