Türkiye'den ABD'ye yaptırım tepkisi

"Karşı tedbirleri alacağımızdan kimse şüphe duymamalıdır"

Türkiye'den ABD'ye yaptırım tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören ABD savunma bütçesi tasarısının Senato’da kabul edilmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Kongre üyelerinin iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltme çabalarına zarar verdiği belirtilen açıklamada, “ABD Temsilciler Meclisi’nde ve Senatosu’nda kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağında ülkemize karşı yine hasmane unsurlar yer almaktadır. Türkiye’ye düşman çevrelerin etkisiyle iç siyasi hesaplaşmaların peşinde koşan Kongre üyeleri, ABD ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir” denildi.

Türkiye’nin ortaklarından olduğu F-35 savaş uçağı projesindeki yükümlülüklerini yerine getirdiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yasa çerçevesinde ülkemizin tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği F-35 programına katılımının haksız bir şekilde engellenmesi, S-400 tedariğimizle ilgili olarak ülkemize yaptırım çağrısının yinelenmesi, benzer şekilde yasada TürkAkım projesine de yer verilmesi, Kongre’nin egemen bir devlet olarak aldığımız kararlara karşı saygısızlığının ve akıl dışı hasmane tutumunun sürdüğünü göstermektedir.

Kıbrıs Adası’na uygulanan ABD silah ambargosunun GKRY’ye (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) yönelik olarak kaldırılması teşebbüsleri ise Ada’daki çözüm çabalarına sekte vurmaktan ve tehlikeli bir tırmanışa yol açmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır. Tehdit ve yaptırım dilinin, Türkiye’yi ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli adımları kararlılıkla atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini bir kez daha hatırlatırız. Türkiye’nin aleyhindeki bu tasarruflara karşı gerekli tedbirleri alacağından kimse şüphe duymamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER