"Türkiye-AB ilişkileri yol ayrımında"

Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye'nin müzakere süreci tartışılıyor

"Türkiye-AB ilişkileri yol ayrımında"

Avrupa Parlamentosu Strasbourg‘da Türkiye'yi tartışırken, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Türkiye-AB ilişkilerinin yol ayrımında olduğunu söyledi.

Devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) oturumuna katılan AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Türkiye-AB ilişkileri de, Türkiye’nin kendisi de bir yol ayrımında" dedi.

Mogherini, “AB'ye üye olmanın koşulu Avrupa değerlerini paylaşmaktır, ancak Erdodoğan hükümetinin şu anda planladığı idam cezası bu değerler arasında bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi,  Avrupa Konseyi’nin aracı forumu olma işlevi dolayısıyla önemli bir rolü olduğunu da vurgulayarak, Türkiye ile diğer AB ülkelerinin Avrupa Konseyi üyesi oldukları hatırlattı ve Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Nils Muizniek’in dile getirdiği endişeleri dikkate alması gerektiğini de söyledi.

'İDAM CEZASINI GETİRMEYİ PLANLAYAN ÜLKE AB ÜYESİ OLAMAZ'
 
Avrupa Parlamentosu’ndaki muhafazakar Avrupa Halk Partisi’nin (EVP) Grup Başkanı Manfred Weber ise Türkiye ile AB tam üyelik müzakerelerinin dondurulmasından yana görüş bildirdi.

"Şimdiye kadar olduğu gibi devam etme diye bir şey mümkün değil” diye konuşan Weber, "Müzakerelerin kesilmesi değil, sadece dondurulması isteniyor. Ancak idam cezasının geri getirilmesini planlayan bir ülke AB'nin üyesi olamaz” açıklamasını yaptı.
AP Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı Gianni Pittella da Türkiye'nin jeopolitik konumu ve dinî sebepler nedeniyle "AB'nin vazgeçilmez bir partneri” olduğuna işaret etti.

Pitella, "Ancak söz konusu demokrasi değerleri ve insan haklarına riayet olduğunda sosyal demokratlar şantajlara da boyun eğmezler” dedi. (Kaynak: DW)
 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 15:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER