'Türk F-16'sı, Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağını düşürdü' iddiasına Fahrettin Altun'dan yalanlama

Ermenistan Savunma Bakanlığı, 'Türkiye'ye ait bir F-16'nın, Ermenistan'a ait bir Su-25 uçağını Ermenistan hava sahasında düşürdüğünü' öne sürdü

'Türk F-16'sı, Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağını düşürdü' iddiasına Fahrettin Altun'dan yalanlama

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken, Erivan'dan Türkiye'ye yönelik bir suçlama geldi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Türkiye'ye ait bir F-16'nın, Ermenistan'a ait bir Su-25 uçağını düşürdüğünü öne sürdü.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun iddiayı yalanladı.

'ERMENİSTAN UCUZ PROPAGANDA YERİNE İŞGALE SON VERSİN'

Altun, "Türk F-16'sının Ermeni uçağını düşürdüğü iddiası doğru değil. Ermenistan böyle ucuz propaganda oyunlarına başvuracağına, bir an önce işgal ettiği topraklardan çekilsin" dedi.

İddia, Azerbaycan tarafından da yalanlandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, söz konusu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

'ERMENİSTAN HAVA SAHASINDA VURDU'

Ermenistan'ın açıklamasında, 'Türk F-16'sının Ermenistan hava sahasındaki Su-25 savaş uçağını Azerbaycan topraklarından hedef aldığı' iddia ediliyor, pilotun öldüğü belirtiliyordu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan'ın Facebook hesabından yaptığı açıklamada, uçağın vurulduğu sırada bir askeri görevi yerine getirmekte olduğu bilgisi verilmişti.

BAKÜ 'F-16'MIZ YOK' DEMİŞTİ

Azerbaycan hükümeti ise çatışmalarda F-16'ların kullanıldığı iddiasını bu sabah yalanlamıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Servisi Başkanı Albay Vagif Dargahli, "Hava Kuvvetimize ait bir F-16 uçağının vurulduğu iddiasıyla ilgili Ermeni tarafının yaydığı bilgiler yanlış ve kışkırtıcıdır. Hava Kuvvetlerimizde F-16 savaş uçağı bulunmuyor. Bu nedenle Ermeni tarafına olmayanı yok etmenin imkansız olduğunu hatırlatıyoruz" demişti.

NE OLMUŞTU?

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Türk F-16 savaş uçağının Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağını vurduğunu ve pilotun hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Açıklamada, Türk F-16'sının Ermenistan hava sahasındaki Su-25 savaş uçağını Azerbaycan topraklarından hedef aldığı iddia edildi.

Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "Hava muharebeleri sırasında bir askeri görev yerine getirilirken, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçağı, Ermenistan hava sahasındaki Ermeni Hava Kuvvetleri'ne ait Su-25 savaş uçağını düşürdü. Uçağın pilotu, kahramanca öldü" dendi.

Daha önce Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Ovannisyan, Türkiye’yi Ermenistan'a karşı doğrudan saldırganlıkla suçlamış ancak detay vermemişti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatskanyan da, Dağlık Karabağ bölgesinden kilometrelerce ötede bulunan Ermenistan'ın Vardenis kentine gün içinde düzenlenen saldırının, Türkiye’ye ait insansız hava araçlarıyla düzenlendiği suçlamasını yöneltmişti. 

'KGAÖ'YE BAŞVURMAYI GÖRÜŞÜYORUZ'

Bu arada Ermenistan'ın Moskova Büyükelçisi Vardan Toganyan, RİA Novosti'ye verdiği demeçte Türk F-16'sının Ermeni savaş uçağını düşürmesi nedeniyle henüz Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne (KGAÖ) yardım başvurusunda bulunmadıklarını ancak konunun görüşüldüğünü ifade etti.

Toganyan, Erivan'ın Türkiye'nin Ermeni savaş uçağını vurmasıyla ilgili olarak bir açıklama yayınlamaya hazırlandığını kaydetti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Türkiye'nin Ermenistan'ın uçağını vurduğu iddiasını yalanladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 16:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER