Tunus Halk Cephesi Sözcüsü Hammami: Tunus'ta Erdoğan'dan nefret ediyorlar

Hamma Hammami, AKP'nin İhvan'ın Türkiye kolu olduğunu savundu ve 'Erdoğan tüm Araplar için bir sorun' dedi

Tunus Halk Cephesi Sözcüsü Hammami: Tunus'ta Erdoğan'dan nefret ediyorlar

Tunus Halk Cephesi Sözcüsü ve Tunus Emekçileri Partisi Genel Sekreteri Hamma Hammami, Arap coğrafyasındaki değişen Türkiye algısını ve Türkiye’deki seçimlere dair gözlemlerini Evrensel'den Fatih Polat'a değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye'ye gelen ve HDP’nin Hatay mitingine katılarak, kürsüden “Halkların kardeşçe yaşacağı bir Türkiye için sizlerleyiz” mesajı veren Hammami, AKP Hükümetinin İhvan’ın Türkiye kolu olarak algılandığını söyledi. Hammami, "Cihatçı terör çetelerinden dolayı Tunus’ta Erdoğan’dan nefret ediyorlar," dedi. Erdoğan'ın "tüm Araplar için bir sorun olduğunu" dile getiren Hammami, "Türkiye halklarının geleceği, buradaki ilerici demokratik güçlerin rolüne bağlı," dedi.

Hammami'nin değerlendirmeleri şöyle:

ARAP COĞRAFYASINDAKİ ERDOĞAN ALGISI

“Öncesinde nispeten olumlu bir bakış açısı söz konusuydu. ‘Erdoğan laikliğe bağlı kaldı, Filistin meselesine sahip çıktı ve  Türkiye’yi iktisadi olarak geliştirdi’ şeklindeki görüşler yaygındı. Suriye’deki gelişmeler ve İhvan’ın (Müslüman Kardeşler) Mısır deneyiminden sonra bütün bakış açısı değişti. Bugün ise oldukça olumsuz bir bakış açısı söz konusu. Bugün Erdoğan’ın kendisi bir sorun olarak görülüyor. Tunus için bir sorun. Libya için bir sorun. Suriye için bir sorun. Aslında bütün Araplar için bir sorun.”

‘AKP, İHVAN’IN TÜRKİYE KOLU’

"AKP Hükümeti İhvan’ın Türkiye kolu olarak algılanıyor. Tunus'taki Türkiye algısı ise şöyle: Bugün Türkiye iktisadi olarak Tunus’a girmiş durumda. İşçilerde Türkiye’nin Tunusluların ekmeğini çaldığı görüşü var. Her şey Türkiye’den geliyor. Çalışanlar Türkiye’den, yemekler bile Türkiye’den geliyor.”

‘ARAP COĞRAFYASINDA ENDİŞE VAR’

(Erdoğan’ın ve savunduğu çizginin Ortadoğu’da bir geleceği olabileceğini düşünüyor musunuz?)

"İhvan ile aynı bakış açısına sahip. Bugün bütün bölge bakımından endişeyi artırıcı bir pozisyonu var. Arap ülkelerinde Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden canlandırmak isteyen bir şahsiyet olarak görülüyor. Bundan dolayı da büyük bir endişe var. Cihatçı terör çetelerinden dolayı Tunus’ta Erdoğan’dan nefret ediyorlar. Tunus’tan Suriye’ye geçmek isteyen gençler, bütün Tunuslular biliyor ki, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiyorlar. Ve Nida Tunus (Tunus Çağrısı) Partisine bağlı  olan Dışişleri Bakanı, açık ve aleni bir şekilde, Türkiye’yi Tunuslu gençlerin Suriye’ye geçmesine kolaylık sağladığı için suçladı.

CUMHURİYET'İN MİT TIR'LARI HABERİ

 “Bu ortaya çıkanlar, Türkiye’nin Suriye’nin tahrip edilmesinde kolaylık sağladığının bir göstergesi. Libya’nın tahrip edilmesini kolaylaştırdığı gibi. Ve Irak’ın tahrip edilmesini kolaylaştırdığı gibi. Türkiye’nin bu dış politikası ABD ve İsrail’in dış politikasının vekaleti, onun sürdürücüsü konumunda. Çünkü bütün bölgeyi parçalama ve bölme konusunda bir proje mevcut. Mezhepsel bazda. bunda Türkiye’nin bir çıkarı söz konusu. Çünkü bölgenin parçalanması gerçekten ABD ve İsrail’e hizmet eder. Türkiye burjuvazisinin de yararınadır. Türkiye bu durumun kendisinin bölgesel bir güç olarak ortaya çıkmasını sağlayacağını düşünüyor ve ona göre hareket ediyor.”

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ

HDP'nin Hatay'daki mitingini izleyen ve destekleyenlerin arasında oradaki Araplar da var. Bu önemli bir şeydir. HDP’nin ve Emek Partisinin bu çalışmayı devam ettirmesi gerekir

Türkiye halklarının geleceği, buradaki ilerici demokratik güçlerin rolüne bağlı. Türkiye’de ilerici ve demokratik güçlerin kazanımları sadece Türkiye halklarının kazanımı anlamına gelmiyor, bölgedeki bütün halkların kazanımları anlamına geliyor. Ve Tunus halkının da aynı zamanda. Biz Türkiye halklarının çıkarının demokratik bir hükümette olduğunu düşünüyoruz. Türkiye halklarının özgürlüğüne saygılı bir hükümette, Türkiye’de farklı milliyetler arasında eşitliği savunan bir hükümette ve sosyal adaleti savunan bir hükümette olduğunu düşünüyoruz. Dış politikada ise barışı savunan, savaşı desteklemeyen bir hükümette olduğunu düşünüyoruz. Böylesi bir tablo, hem Türkiye halkları, hem de bölge halkları için faydalı olacaktır. Böylesi bir hükümet, bölgedeki bütün halkların çıkarına olan bir hükümettir. Biz HDP’yi de, Emek Partisini de ve Türkiye’deki bütün ilerici güçleri de destekliyoruz. Bizdeki en Nahda’yı Erdoğan destekliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 16:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER