TSK’den, 'IŞİD'le Türk askerinin samimi görüntülerine' açıklama

Suriye sınırında çekilen bir fotoğrafta Türk askeri ve IŞİD militanları bir arada görülmüştü…

TSK’den, 'IŞİD'le Türk askerinin samimi görüntülerine' açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, 28 ve 29 Ekim 2014 tarihli bazı gazetelerde ’İşte Kanıtı: Ankara - IŞİD İlişkisi Görüntülendi’ ve ’Bu görüntüler Uluslararası Savaş Mahkemesine götürür’ adlı haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında yer alan iddialar tamamen gerçek dışı olup Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk Silahlı Kuvvetlerini karalamaya yöneliktir" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

“Söz konusu haberler ile ilgili olarak yapılan incelemede; resmin çekildiği bölgenin, 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı (Suruç / Şanlıurfa) Karaca Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde bulunan bir nöbet yeri olduğu, resimde görülen Kobra aracı ve askeri personelin, bu nöbet yerinde görev yapan ve devriye görevi icra eden unsurlarımız olduğu, ancak; Sınır hattı olan demiryolunu geçerken hudut nöbetçilerimiz tarafından iki kişinin görüldüğü, Bölgeye iki adet Devriye Timi sevk edildiği, Bölgeye ulaşan Devriye Timleri tarafından mayınlı sahayı terk etmeleri konusunda ikaz edildikleri ve ikaza uymamaları halinde ateş açılacağının kendilerine bildirildiği, Bunun üzerine şahısların “Hududu tel örgü olarak bildiklerini” ifade ederek Suriye topraklarına geri döndükleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bazı basın yayın organlarında yer alan iddialar tamamen gerçek dışı olup Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk Silahlı Kuvvetlerini karalamaya yöneliktir.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 18:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal
kemal - 4 yıl Önce

valla billa samimiler , baskasi olsaydi kesin ates ederdiler. adamlar tonlarca havan mermisi atti karsilik bile verilmiyor, veriyorlarsada ya kobaninin icine atiyorlar yada bos daglara tsk ne bicim kemalist belli oluyor , artik tsk carsafli tsk oldu. suleyman sah ta isid tarafindan korunuyor.