Trump’ın teklifinin Senato’daki geleceği belirsiz

Amerika’ya getirilen ve belgeleri olmayan genç göçmenlere geçici koruma sağlanmasını öngören teklifi Senato gündeminde

Trump’ın teklifinin Senato’daki geleceği belirsiz

ABD’de 32 gündür kapalı olan hükümetin yeniden açılması için Başkan Donald Trump’ın, aileleri tarafından küçük yaşta Amerika’ya getirilen ve belgeleri olmayan genç göçmenlere geçici koruma sağlanmasını öngören teklifi Senato gündeminde.

Başkan Trump’ın Demokratlar’a verdiği bir taviz olarak nitelenen ancak muhafazakarların da tepkisini çeken teklifin Senato’daki akıbeti belirsiz.

Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Meksika sınırına örülmesi planlanan duvar için 5,7 milyar dolarlık ödeneği kapsayan 1300 sayfalık bütçe tasarısına Senato’da destek arayacak. Hükümetin kapanması krizinde 32 gün geride kalırken yüzbinlerce federal çalışanın bir kez daha maaş alamaması söz konusu.

Senato’da Cumhuriyetçiler söz konusu yasa tasarısını dün açıklamıştı. Ancak tasarının bu hafta Senato’dan geçip geçmeyeceği belirsiz.

Cumhuriyetçiler Senato’da 47’ye karşı 53’le çoğunlukta. Başkan Trump’ın haftasonu açıkladığı teklife şimdiye kadar hiçbir Demokrat desteğini açıklamış değil.

Senato’nun Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer’in ofisinden yapılan açıklamada Trump hükümeti yeniden açana kadar Demokratlar’ın sınır güvenliğine ilişkin hiçbir bütçe teklifini görüşmek istemediği yinelendi.

“TRUMP TAVİZ VERMİYOR, SÜRECİ REHİN ALIYOR”

Chuck Schumer’in sözcüsü Justin Goodman “Cumhuriyetçiler’in son teklifiyle hiçbir şey değişmedi. Başkan Trump ve Senato’daki Cumhuriyetçiler hala ‘Benim planıma destek veirn yoksa hükümet kapalı kalır’ demeye devam ediyor” dedi.

Sözcü, Trump’tan gelen som hamlenin bir taviz ya da müzakere adımı olmadığını, aksine süreci rehin alma hamlesi olduğunu savundu.

Cumhuriyetçilerin planı ABD’de belgesiz olarak yaşayan genç göçmenlerin sınırdışı edilmemesini, sosyal güvenlik numarası almalarına ve çalışmalarına imkan tanıyacak bir teklif karşılığında Trump’ın Meksika sınırına duvar örülmesi için ödenek verilmesini öngörüyor.

Tasarı, Meksika sınırına duvar için verilecek 5,7 milyar dolarlık ödenek karşılığında DACA adı verilen program kapsamında bulunan yaklaşık 700 bin göçmene sınırdışı edilmeden 3 yıl daha koruma sağlıyor.

Trump, ABD’ye çocukken illegal olarak gelenleri kapsayan ve Obama döneminde uygulamaya giren programı kaldırmaya çalışmış ancak federal mahkemelerde açılan davalar bunu engellemişti.

Senato gündemine alınan tasarı aynı zamanda doğal afetler ve çatışmalar sebebiyle ülkelerinden kaçan ve ABD’ye gelen 325 bin göçmenin de sınırdışı edilmemeleri için 3 yıl daha koruma sağlanmasını öngörüyor.

Trump “Geçici Koruma Statüsü” olarak adlandırılan programı sonlandırmıştı. Program El Salvador, Honduras, Nikaragua ve birkaç ülkeyi daha kapsıyor.

Demokratlar Başkan Trump’ın daha önce uygulamadan kaldırdığı göçmen yasalarının unsurlarını yeniden gündeme getirdiğini söyleyerek teklifin yetersiz olduğunu savunuyor.

Teklif muhafazakar bazı çevrelerde rahatsızlık yarattı. Tepkisini dile getirenlerden biri de muhafazakar köşe yazarı Ann Coulter. Coulter belgesiz genç göçmenlere geçici koruma sağlamayı öneren Trump’ı af getirmekle suçladı. Başkan Trump da Twitter’dan “Af benim teklifimin kapsamında değil. Af ancak göçmenler konusunda ya da başka konularda müzakere edilecek daha büyük bir anlaşmanın parçası olabilir” mesajını paylaştı.

Temsilciler Meclisi ve Senato bugün yeniden toplanacak ancak Trump’ın planı konusunda şu an için oylama yapılması planlanmıyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar da bu hafta hükümetin açılmasını sağlayacak ve sınır güvenliği için de 1 milyar dolar ödenek sağlayacak olan yasa tasarısında harekete geçme hazırlığında. Sınır güvenliğinin arttırılması için altyapı iyileştirme projelerine ayrılacak ödeneği kapsayan söz konusu tasarı sınıra duvar projesi için ödenek verilmesini öngörmüyor.

Başkan Trump Twitter’dan bir kez daha Demokratlar’a yüklendi, Demokratlar’ı ‘siyasi oyun’ oynamakla suçladı. “Duvar olmadan ülkemizin sınır güvenliği ya da ulusal güvenliği olamaz” mesajını paylaştı.

Hükümetin kapalı kalmasının ABD çapında etkileri artmaya da devam ediyor. Havaalanlarının güvenliğinden sorumlu olan Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) havaalanlarında güvenlik taraması yapan personel sayısında yüzde 10 oranında azalma olduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 14:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER