Trump'tan Kuzey Kore çağrısı: Acilen eyleme geçilmeli

Trump, Çin, Rusya ve diğer ulusların Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programlarını durdurmasını "talep etmelerini" istedi

Trump'tan Kuzey Kore çağrısı: Acilen eyleme geçilmeli

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore'nin başkenti Seul’de yaptığı konuşmada "Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze kapasitesine ilişkin acilen eyleme geçilmeli" dedi.

On iki gün sürecek Asya ziyaretinin ikinci durağı Seul’de Güney Kore Devlet Başkanı ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, Çin, Rusya ve diğer ulusların Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programlarını durdurmasını "talep etmelerini" istedi ve acilen harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile birlikte yaptığı basın toplantısında Trump, "Kuzey Kore küresel bir eylem gerektiren küresel bir tehdittir. Kuzey Kore’nin tüm inşa ettiklerimizi tehdit etmesine izin veremeyiz. Tanrıdan dileğim ABD’nin tam askeri kapasitesini kullanmak zorunda kalmamamız" dedi.

Konuşmasında, Trump ile Kuzey Kore konusu üzerine "içten" bir görüşme yaptıklarını ve bölgedeki askeri güçleri artırmak konusunda anlaştıklarını ifade eden Moon da, ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore tehdidine karşı güçlü duruşunu koruması gerektiğini vurguladı.

TRUMP PROTESTO EDİLDİ

Trump'ın Güney Kore ziyaretinde Trump karşıtları de ülke devlet başkanı Moon Jae-in’in konutunun dışında gösteri yaptı.

Trump’ın Güney Kore ziyaretini protesto eden göstericiler, Devlet Başkanı’nın ikamet ettiği Mavi Ev’in çevresinde "Trump’a hayır, Savaşa hayır" sloganları attı.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 17:10
YORUM EKLE