Tony Blair, Irak'ın işgalinde 'yapılan hatalardan' dolayı özür diledi

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, “IŞİD’in ortaya çıkmasında Irak savaşının payı var” dedi

Tony Blair, Irak'ın işgalinde 'yapılan hatalardan' dolayı özür diledi

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, Irak savaşında yapılan hatalardan dolayı özür diledi ve IŞİD’in ortaya çıkmasında Irak savaşının da payı olduğunu itiraf etti.

CNN'de Fareed Zakaria'ya konuşan İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, "Aldığımız istihbarat yanlış olduğu için özür dilediğimi söyleyebilirim. Ayrıca planlamadaki bazı hatalar ve, şüphesiz, rejimi ortadan kaldırır kaldırmaz yaşanacaklarla ilgili anlayışımızdaki hatadan ötürü özür dilerim" dedi. 

Blair, parlamentoda ve Irak Soruşturma Komisyonu'nda bu iki mevzuya ilişkin özür dilemişti.

Irak savaşı konusunda bütünlüklü bir özür dilemekten kaçınan Blair, "Saddam'ı uzaklaştırdığımız için özür dilemem zor. Bugün, 2015 yılından bakınca bile, orda olmaması, olmasından daha iyi" diye konuştu.

IŞİD'İN ORTAYA ÇIKMASINDA IRAK İŞGALİNİN PAYI VAR

Hürriyet'in BBC'den aktardığı habere göre; Blair, “Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ortaya çıkmasının ana nedeni 2003'teki Irak işgali” yönündeki görüşte "doğruluk payı" olduğunu da itiraf etti:

“Elbette, 2003'te Saddam'ı deviren bizlerin 2015'teki durumdan sorumlu olmadığımızı söyleyemezsin. Fakat şunları görmek de önemli: Bir; 2011'de başlayan Arap Baharı'nın da bugünkü Irak üzerinde etkileri var. İki; IŞİD, Irak değil, Suriye'deki ortamda sivrildi."

Zakaria'nın, "Irak'a girme kararı nedeniyle 'savaş suçlusu' olarak yaftalanmasına ilişkin kendini nasıl hissettiği sorusuna" cevabında Blair, "O dönemde doğru olduğuna inandığım şeyi yaptım" yanıtını verirken, "Şimdi, doğru ya da yanlış... Herkesin o konuda kendi yargısı olabilir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 13:35
YORUM EKLE