TMK 'tümüyle' kaldırılıyor

AKP'den sürpriz toplantı; gündem, Terörle Mücadele Kanunu'nun tümüyle kaldırılması…

TMK 'tümüyle' kaldırılıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ve AKP'li hukukçular tartışmaların hedefindeki Terörle Mücadele Kanunu'nu (TMK) görüşmek için toplandı. Toplantıda Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) tümüyle kaldırılması formülü üzerinde duruldu.

Çerçevesi çizilen düzenlemeye göre; kaldırılan özel yetkili mahkemelerin (ÖYM) yerine TMK kapsamında yetkilendirilen mahkemeler de kaldırılacak. 28 Şubat, Turgut Özal gibi önemli davaların da aralarında bulunduğu bu mahkemelerdeki yargılamalar genel yetkili mahkemelere aktarılacak. Haber Türk'ün haberine göre TMK ile görevlendirilen bu mahkemelerin dayanağını oluşturan TMK'nın 10. maddesindeki yargılama usulleri ise CMK'ya eklenecek.

HENÜZ TAKVİM YOK

TMK'nın kaldırılmasıyla oluşacak hukuki boşluklar ise Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak düzenlemelerle giderilecek. TMK'da yer alan ceza hükümleri TCK'ya aktarılacak. TCK'da "Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar", "Anayasal Düzene ve Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" ile "Milli Savunmaya Karşı Suçlar" başlığı altında yer alan suçların "terör amacıyla" işlenmesi durumunda artırıma gidilecek. Düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceğine ilişkin ise herhangi bir takvimlendirme yapılmadığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 15:23
YORUM EKLE