TKP’nin İstanbul seçimi kararına TKP’lilerden tepki

Bazı TKP destekçileri İmamoğlu’na oy vereceklerini ifade etti

TKP’nin İstanbul seçimi kararına TKP’lilerden tepki

TKP Fatih gönüllüleri, 19 Haziran 2019 akşam ilk toplantılarını yaptılar. Panel şeklinde geçen toplantıda en çok merak edilen konu, 31 Mart’taki adayını 23 Haziran seçiminden çeken TKP’nin son anda neden Ekrem İmamoğlu’na oy vermek yerine sandığa gitmeme kararı alması idi.

12 Eylül öncesi dönemde Pahalılık ve İşsizlikle Mücadele Derneği’nde aktif olarak mücadele ettiğini söyleyen Kani adlı bir katılımcının Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini ve TKP’nin son andaki tavır değişikliği beğenmediğini söylemesi üzerine tartışma çıktı.

Osman Akyol da “Bence TKP’nin tavır değişikliği yanlış. Elbette TKP bir parti ve yetkili kurullarında istediği kararı almakta hür ama son tavrı ilkesel açıdan yanlış. Eğer Ekrem İmamoğlu’na oy verilmeyecekse neden baştan kendi adayını çıkarmadı…” dedi.

Bu arada sosyal medyada da seçmenleri TKP’nin son seçim kararına tepki gösteren mesajlar yazmaya devam ediyor:

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 13:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali yıldırım
Ali yıldırım - 10 ay Önce

TARİHİ BİR ANIMSAMA.
Mursi iktidara nasıl gelmişti
Seçimi Boykot eden siyasetlere duyurulur.

Mısır’da dini söylemleri kullanarak iktidara gelen, bir darbe ile devrilen sağcı Cumhurbaşkanı Mursi mahkeme salonunda kalp krizi geçirip ölmüş.

Bir arkadaş Mursi’in iktidara geldiği seçimlerde, Laik denen solcu- demokratik kesimlerin seçimleri boykot ettiği için, seçimlere katılımın % 33 olduğunu, Mursi’nin ise seçime katılan % 33 seçmenin % 70 oyunu aldığını söylüyor.

Mursi’nin seçimleri kazanıp, iktidara geldiği seçimi demokratik, sol, laik kesimin seçimleri boykot etmesinin sağcı -dinci kesimin işini kolaylaştırmaktan başka bir işe yaramış mı? Yaramamış.

Bu muhabbetin olduğu yere, bizim yaptığımız benzer bir boykotu hatıralarını şöyle anımsattım. Bence bu aynı zamanda bir özeleştirim olarakta anlaşılsın isterim. Çünkü o günlerde bu yanlışlara karşı çıkmamıştık.
*

Mısır’da, Laik denen demokratların seçimleri boykot etmesi yani katılımın % 33 olması kimin işine yaramış, şeriatçıların, şeriatçılar seçime katılanların % 70’inin oyunu aalarak iktidar olmuşlar.

SIRADAKİ HABER