TKP seçim politikasını açıkladı...

Hedef 500 bin oy...

TKP seçim politikasını açıkladı...

TKP bu yıl yapılacak genel seçimlerde "Boyun eğmeyen 500 bin kişi aranıyor" sloganıyla katılacağını duyurdu.

İSTANBUL- Genel seçimlerde "birlik, ittifak, bağımsız adaylık" tartışmaları sürerken cepheleşme çağrısı yapan TKP, seçimlere tek başına gireceğini açıkladı.

TKP açıklamasında şöyle denildi: "Türkiye Komünist Partisi'nin yetkili kurulları, bu yıl yapılacak ve partinin ülke çapında bütün seçim çevrelerinde kendi adıyla katılacağı genel seçimlere ilişkin değerlendirme ve ön hazırlık çalışmalarını tamamlamıştır."

Açıklamada "Ülkede sol birikim ve toplumdaki hoşnutsuzluk, AKP'nin yıkıcı dönüşümlerine boyun eğmemek için yeterli enerjiye sahip olduğu gibi, bu dönüşümlerle uzlaşma arayışı içindeki diğer siyasi partilere mahkûmiyeti kabullenmeyecek bir iradeyi de taşımaktadır. İşte bu toplumsal gücün parçası olanları, siyasi dengeleri köklü bir biçimde değiştirmeye, sanıldığından daha zayıf olan bugünkü siyasal iktidarı püskürtecek devrimci iradeye omuz vermeye çağırmaktadır" ifadelerine yer verildi.

TKP, son dönemde ÖDP, EMEP ve Halkevleri çevresi ile yakın görüntü veriyordu. Seçimlerde Sosyalist Blok oluşturarak birlikte girme ihtimalleri konuşuluyordu. Ancak, seçime dört ay varken TKP "500 bin oy" hedefiyle tek başına seçimlere gireceğini açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
osman kaya
osman kaya - 7 yıl Önce

O kadar cepheleşme çağrısını tartışıp/tartıştırdıktan sonra bu kararı almak garip durdu. Alper Taş'a tek logo tek isim altında birleşik olarak seçime girilebilir beyanı verdirtecek kadar fikri ciddileştirip vazgeçmek, cepheleşmeye sıcak bakan cenahda da seçim plan programını yeniden dizayn etmeye yol açacak.

sırra kadem
sırra kadem - 7 yıl Önce

cepheleşme çağrısının bir grup "sol cenah" tarafından "TKP'nin kendi kılıfı" olarak görülmesi TKP'nin tüm iyi niyetlerini boşa çıkarmış ve bu kararı almaya zorlamıştır. Alper Taş'ın önerisi ise TKP'nin "cepheleşme amacı"nı hiç anlamamamışlığına işarettir ne yazıkki. Buyrun: http://haber.sol.org.tr/soldakiler/500-bin-turkiyenin-siyasi-dengelerini-degistirir-haberi-39079

solonur
solonur - 7 yıl Önce

TKP tarafından ortaya konan cepheleşme çağrısı seçimlerle direkt olarak bağlantılandırılmamalı. Evet seçimlere de diğer partilerle birlikte girmek kapsam dahilindeydi fakat cepheleşme bununla sınırlı bir kavram değil. Cephe TKP'ye ait bir cephe değil. İçerisinde yaşadığımız ve bizi gerilere doğru sürükleyen sisteme karşı duran herkesin bir araya gelmesini hedefleyen bir cephe tarif edilmeye çalışılıyor. TKP'yi öyle ya da böyle sevmiyor musunuz? Samimi bulmuyor musunuz? Önemli değil. Eğer gidişata, gericiliğe karşıysanız cephede birleşin. Kolektif karşı duruş sergileyin. Cephede birleşip güç olun. Durdurun. Seçim sonuçlarıyla olmadıysa meydanlarda durdurun.