TKP'den bir yılda üçüncü oluşum çıktı

HTKP'den ayrılan 147 kişi TKH'yi kurdu

TKP'den bir yılda üçüncü oluşum çıktı

TKP'nin geçen yıl KP ve HTKP olarak 2'ye ayrılmasıyla başlayan bölünme sürecinde şimdi de HTKP'den ayrılan 147 kişi TKH'yi kurdu.

Türkiye Komünist Partisi’nde (TKP) geçen yıl yaşanan ayrışmadan sonra ayrılan taraflar partilerini kurmuş, bir grup Komünist Parti (KP) diğer bir grup Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) olarak yola devam etmeye karar vermişti.

Burcu Ünal'ın Milliyet'te yer alan haberine göre, Ağustos ayı başında olağanüstü kongresini gerçekleştiren HTKP’de de sorunlar yaşandı, bu partiden ayrılan 147 kişi, 18 Ağustos itibariyle Türkiye Komünist Hareketi’ni (TKH) kurdu.

TKP’nin ikiye ayrılması sürecinde oluşan HTKP’nin Genel Başkanı Erkan Baş, sorunu salt TKP içi bir tartışma olarak görmenin eksik olacağını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’de solun nasıl büyük olanaklara sahip olduğunu Gezi direnişi ve ertesinde hep beraber gördük. Bu büyük olanaklarla buluşma arayışı içinde olan, görece genç kadroların temel arayışları mevcut statükoyu korumak olan eski liderliklerle ayrışma yaşamaması kaçınılmazdı. Maalesef sol içerisinde kimi unsurlar, yaşamlarına Türkiye’de böyle büyük bir halk ayaklanması yaşanmamış, Gezi direnişi hiç olmamış gibi devam etmek istiyor. Bunu kabul etmek mümkün değildi.”

'BHH ADIYLA BİZİM DE İÇİNDE YER ALDIĞIMIZ BİR GÜÇ BİRLİĞİ VAR'

HTKP’den ayrılan 147 kişinin kurduğu Türkiye Komünist Hareketi’nin Genel Başkanı Kurtuluş Kılçer ise TKP’nin eski iddiasıyla yola devam etmesi gerektiğini düşündüklerini belirterek anlaşmazlığa ilişkin şunları söyledi: “Sosyalizmin geleneksel hattını temsil eden bir siyaset çizgisi izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sosyalist hareketin ciddi bir odak olacağını düşünüyoruz. Birleşik Haziran Hareketi (BHH) adıyla bizim de içinde yer aldığımız bir güç birliği var. BHH içerisinde sol, sosyalist bütün güçlerin bir araya geldiği bir mücadele yürütülüyor. Bölünme değil yan yana gelinen bir tablo sonuçta ortaya konuluyor.”

'AYRIŞMALAR BİZİ İLGİLENDİRMİYOR'

TKP’nin dağılmasıyla kurulan Komünist Parti’nin Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan ise tartışmalardan uzak olduklarını belirterek şöyle devam etti: “Ayrışan tarafların neler yaptığına bakılırsa, ayrışmanın neden olduğu ortada. Biz TKP’nin geleneksel çizgisini sürdüren bir partiyiz. Bu çizginin birçok sorunları var. Bu yaklaşımla yan yana yürüyemezdik ve ayrıştık. Diğer arkadaşların yeniden ayrışması bizi ilgilendirmiyor. Bu partilerden seçime girme izni bulunan sadece biz varız.” 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 14:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
şamil kafkas
şamil kafkas - 5 yıl Önce

1990 da derin devlet duayen. mihenk taşı kadim tkp ye kumpas kurdu, işbirlikçi yöneticilerle partiyi likide etti. 25 senedir bir , likidasyonun etkileri sürüyor , ortam dikensiz gül bahçesi. hareketin devamı tkp 1920 dir gerisi yalan...

dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

dogu perincekler sizmisti simdi belli oldu

mert
mert - 5 yıl Önce

hayirlara vesile olsun.

Alican
Alican - 5 yıl Önce

Bence hepiniz kapatın. Gidin HDP de mücadeleye devam edin.

SIRADAKİ HABER