TKP anlaşmalı boşanıyor!

Mal paylaşımına gidecek ilk sözleşme imzalandı…

TKP anlaşmalı boşanıyor!

TKP’deki iki grup ayrılmaya karar verdi. Türkiye Komünist Partisi 13 Temmuz Pazar günü aynı anda iki farklı noktada iki kongre toplamıştı.

Kemal Okuyan ve Aydemir Güler öncülüğündeki Atılım Kongresi ve Erkan Baş ile Metin Çulhaoğlu’nun öncülüğündeki 12. Kongre bileşenleri kongreler sonrası biraraya gelerek önümüzdeki sürece dair bir yol haritası çıkardı.

AKP karşıtı sert bir muhalefet sergileyen TKP’nin ayrışan iki kanadı da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa gitmeme tavrı almış, sol kamuoyunda bu kararın “Erdoğan’a yarayacağı” değerlendirmeleri yapılmıştı. Selahattin Demirtaş’ın desteklenmemesi de sol çevrelerde eleştiri konusu olmuştu.

BİRLİK İMKANI ORTADAN KALKTI

TKP'nin iki grubunun yaptıkları toplantı sonrasındaki ortak açıklamalarında “Birlik imkanının bugün için ortadan kalktığı yönünde ortak bir kanaat oluşmuştur. Türkiye Komünist Partisi’nin içinden iki ayrı siyasi ve örgütsel iradenin doğduğunun ortaklaşa belirlenmesi üstünden toplantıya devam edilmiştir” denildi.

MAL PAYLAŞIMI

Ortak imzalanan açıklamaya göre iki taraf da TKP adı ve amblemini kullanmayacak. Partinin kurumsal mal varlığı da bu toplantıda tek tek gözden geçirildi ve ayrışma planı üstünde anlaşmaya yaklaşıldı. Ancak Nazım Hikmet Kültür Merkezi ile çeşitli yayın organlarının kimde kalacağı yönünde ileriki günlerde sıkıntı yaşanabilir.

İki grubun TKP üyelerine gönderdiği ortak açıklama şöyle:

"Değerli yoldaşlar,

Partiye ilan edildiği gibi iki kongre çalışmasının sonucunda şekillenen Merkez Komitelerinin yetkilendirdiği heyetler, sürecin denetimini üstlenen yoldaşlarımızla birlikte 14 Temmuz saat 20.30’da toplanmışlar ve gece boyu çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

Toplantıda her iki kongreyi temsil eden heyetler, kendi kongrelerinde çıkan sonucun partiyi temsil ehliyetine sahip olduğunu savunmuşlardır. Bu konuda bir mutabakata varılamamıştır.

Bunu takiben Partide tüm üyelerin kendi örgütlerinde oy kullanmalarını ve iki MK arasında tercihte bulunabilmelerini öngören öneri ile belirli bir süreye yayılacak biçimde bir birlik kongresi düzenlenmesini tartışan yaklaşımlar da ele alınmış ve burada da uzlaşmaya varılamamıştır.

Tüm bu tartışmalar üzerine birlik imkanının bugün için ortadan kalktığı yönünde ortak bir kanaat oluşmuştur. Türkiye Komünist Partisi’nin içinden iki ayrı siyasi ve örgütsel iradenin doğduğunun ortaklaşa belirlenmesi üstünden toplantıya devam edilmiştir.

Gelecekte bir birlik olasılığı göz ardı edilmeksizin, bugün için Partimizin birikim ve değerlerine zarar vermemeyi birinci planda tutan bir ayrışma planı üstüne çalışma sürdürülmüştür. Bu noktada partinin ve parti üyelerimizin siyasi mücadeleye hızla geri dönmelerine, yitirdiğimiz zaman ve enerjinin telafisi için en uygun ortamın sağlanmasına yoğunlaşılmıştır.

Bu değerlendirmelerin sonucunda,

a) Türkiye Komünist Partisi adı ve tüzel kişiliğinin denetim misyonunu üstlenmiş bulunan yoldaşlara ve üstünde mutabakata varılacak bir heyete teslimine ve onlar tarafından korunmasına,

b) Her iki iradenin TKP adı ve amblemini kullanmamasına, kendi kongre kararları uyarınca siyasal faaliyetlerini sürdürmek için kendi belirleyecekleri biçim ve adlandırmalar altında yollarına devam etmelerine karar verilmiştir. Ancak bu konuda, içinde TKP ifadesinin yer aldığı herhangi bir adlandırmanın kullanılıp kullanılamayacağı konusunda ise taraflar arasında görüş birliği oluşmamıştır. Bu konu sonraki görüşmelerde yeniden ele alınacaktır.

c) Partinin dernekler, yayınlar, yan örgütler, kitle örgütleri, kaynakları gibi ortak birikim ve değerlerimizi temsil eden kurumsal varlığı tek tek gözden geçirilmiş, ön yaklaşımlar paylaşılmış ve bütün ayrıntılar bağlanmamakla birlikte bir ayrışma planı üstünde iyi niyetli bir yaklaşımın sağlanabileceği sonucuna varılmıştır.

d) Taraflar bu planın kendi karar organlarında nihai bir değerlendirmeden geçirilmesi ve bu değerlendirme ışığında çalışmanın sürdürülmesi için toplantıyı sonlandırmışlar ve bu tutanağı düzenleyerek imza altına almışlardır.

“Atılım Kongresi” delegasyonu: Alpaslan Savaş, Aydemir Güler, Özlem Şen, Salih Bostancı, Süleyman Baba

“12. Kongre” delegasyonu: Aysel Tekerek, Bilgütay Durna, Doğan Ergün, Emrah Akansu, Kurtuluş Kılçer

Denetim görevlileri: Canel Durak, Hüseyin Karabulut, İbrahim Bulut, Murat Dilek, Yaşar Çelik" (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2014, 13:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 4 yıl Önce

gayet medenice. kutluyorum.

Kızıl
Kızıl - 4 yıl Önce

türkiye ''sosyalist'' solunun önemli bir öznesi olan tkp yi ve yaşamakta olduğu siyasi ve örgütsel ayrışmayı,böylesine habercilik ve tarafsızlık yaklaşımından uzak bir şekilde başlık atmak çok manidar olmuş.. ''mal paylaşımına gidecek ilk sözleşme imzalandı..'' cümlesi habercilikten ve siyasetten yoksun bir tavırdır..