Times: Ücretsiz otobüslere rağmen Erdoğan'ın mitingine katılım düşük

Times, Erdoğan'ın İstanbul mitingini yazdı

Times: Ücretsiz otobüslere rağmen Erdoğan'ın mitingine katılım düşük

İngiliz The Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da düzenlediği 'Evet' mitinginin ücretsiz otobüslere rağmen düşük katılımlı olduğunu yazarken, "Erdoğan konuşmasını yaparken insanlar ayrılmaya başladı" aktarımında bulundu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gözlemcilerinin referandumun eşit koşullar altında gerçekleşmediği ve kamu kaynakları 'Evet' kampanyası için kullanılırken 'Hayır' kampanyalarının engellerle karşılaştığını belirten raporuna yer veren haberde haftasonu İstanbul'da düzenlenen evet mitingi de anlatıldı.

BBC Türkçe'nin aktardığı Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binalı Yıldırım'ın katıldığı mitinge devlet medyasının iki milyon kişi iddiasına rağmen yüz bine yakın kişinin geldiği, katılımın ücretsiz otobüslere rağmen düşük olduğu kaydedildi.

Haberde Erdoğan'ın konuşması sürerken insanların miting alanını terk etmeye başladığı yer aldı.

Binali Yıldırım için ise şu ifadeler kullanıldı: "Bay Yıldırım çok ilginç bir konumda. Makamının iptal edilmesi için var gücüyle çalışıyor. Eğer referandumda değişiklik teklifi kabul edilirse başbakanlık makamı kaldırılacak. Erdoğan cumhurbaşkanı olduktan sonra başbakanların ülkedeki etkisi azaldı. Türkiye'nin anayasasına göre cumhurbaşkanları tarafsız olmak zorunda. Fakat Erdoğan bu kuralı hep çiğnedi, AK Parti'nin kampanyalarına liderlik etti. Mitingde de Erdoğan'ın adını taşıyan bandanalar takan çok sayıda kişi vardı. Fakat Binali Yıldırım yazan bir ürün görmek mümkün değildi."

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 19:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER