Times: HDP, Erdoğan'ın 'mutlak iktidar' hesabını bozabilir

'HDP, iktidardaki İslamcı hükümet için benzeri görülmemiş bir yenilginin mühendisi olabilir'

Times: HDP, Erdoğan'ın 'mutlak iktidar' hesabını bozabilir

İngiliz Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "mutlak iktidar" hesabının, 7 Haziran'daki genel seçimde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından bozulabileceğini yazdı.

Times'ın İstanbul muhabiri Alexander Christie-Miller'ın haberinde, "HDP, iktidardaki İslamcı hükümet için benzeri görülmemiş bir yenilginin mühendisi olabilir" ifadesi yer alıyor.

Haberde anketlerin, AKP'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana ilk kez koalisyon hükümeti kurmak zorunda kalabileceğini gösterdiği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da seçmenleri, tüm gücü elinde toplayacak anayasa değişikliğini yapabilmesi için AKP'nin en az 330 milletvekili çıkarmasını sağlamaya çağırdığı hatırlatılıyor.

Times'taki haber şöyle devam ediyor:

"Karmaşık seçim hesaplarında anahtar HDP'nin (Halkların Demokratik Partisi) elinde. Türki siyasetini sarsan HDP, kendisini bir Kürt partisinden hem Kürt hem de Türklere hitap eden liberal bir partiye dönüştürdü. 76 milyon nüfuslu Türkiye'de 15 milyon Kürt yaşıyor."

Haberde kendisinden "yakışıklı, karizmatik ve sadece 42 yaşında" diye söz edilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın hem AKP hem de CHP'den oy "çalabileceği" belirtiliyor. Buna örnek olarak da HDP'nin haftasonu İzmir'deki mitingine 20 bin kişinin katılması gösteriliyor.

Ancak birçok seçmenin, PKK ile bağlantısı nedeniyle HDP'yi hala "zehirli" olarak gördüğü belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da anayasal olarak partiler üstü bir konumda durması gerektiğinin hatırlatıldığı yazıda, "Buna rağmen, [Erdoğan] bazı konuşmalarında PKK ile bağlantısına vurgu yaparak Kürt partisine saldırdı" ifadesi kullanılıyor.

Haberde SONAR'ın son seçim anketlerinin sonuçlarına da yer veriliyor. SONAR son anketinde AKP'nin %41, HDP'nin ise %10.4 oranında oy almasını öngörmüştü.

Yüzde 10 barajını aşamazsa, HDP'nin oylarının diğer partilere dağıtılacağını, bunun da en çok AKP'nin işine yarayacağını yazan Times, HDP'den milletvekili adayı olan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın şu sözlerine yer veriyor:

"Bunu [seçime parti olarak katılmayı], olgunluğumuzu, sadece Kürt bölgelerinin değil, tüm Türkiye'nin temsilcisi olduğumuzu kanıtlamak için yaptık".

'ERDOĞAN KÜRTLERİ ÖFKELENDİRDİ’     

Haberde Fırat'ın HDP'ye itici gücün, önceki seçimlerde AKP'ye oy vermiş olan muhafazakar Kürtlerden geleceğini söylediği belirtiliyor.

Times'in haberi şöyle devam ediyor:

"Birçok Kürt, Erdoğan'ın, IŞİD'in Kobani işgali sırasındaki sözlerine çok öfkelendi. Erdoğan Kürt savaşçıları terörist olarak niteledi ve 'IŞİD'den farkları yok' dedi. Ayrıca Kürtlerin yenileceğini de söyledi ama bu yanlış bir tahmindi".

Yazı seçimlerden bir koalisyon çıkacaksa, en muhtemel senaryonun AKP-MHP koalisyonu olduğu ifadesiyle son buluyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 16:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER