Tezkere için toplanan Meclis'te yemin krizi çıktı

Meclis'te bağımsız bakanların yemin krizi üçüncü oylamada 233 hayır oyuna karşı 245 evet oyu ile aşıldı

Tezkere için toplanan Meclis'te yemin krizi çıktı

AKP hükümetinin 2 Ekim 2014 tarihinde TBMM’den geçirdiği dün süresi dolan Suriye ve Irak’ı da kapsayan ‘sınır ötesi’ harekat tezkeresi için Meclis'te yapılan olağanüstü görüşmede yeni bakanların yemin töreninde kriz çıktı. Milletvekili olmayan bağımsız bakanların yemin edip etmemesi için oylama yapılan Meclis'te, yemin edilmemesi yönünde karar çıktı.

Meclis'te bağımsız bakanların yemin krizi üçüncü oylamada 233 hayır oyuna karşı 245 evet oyu ile aşıldı. Oylama sonunda bağımsız bakanlar yemin etti.Yemin sırasında CHP'li Musa Çam'ın bağımsız Adalet Bakanı Kenan İpek'e "adaletin nerede" dedi.AKP'li ve CHP'li vekillerin birbirinin üzerine yürümesi, ve Genel Kurul Salonu'nda tansiyonun yükselmesi üzerine oturuma 10 dakika ara verildi.
AKP ve MHP'nin ardından Suriye ve Irak tezkeresini destekleyeceğini açıklayan CHP'de grup başkanvekilleri, “bakanların hiçbiri bağımsız değil” diyerek yemin etmemeleri gerektiğini savundu. Grup başkanvekillerinin ortaya koyduğu bu fikre AKP karşı çıkarken, HDP destek verdi.

Herkes MHP’nin ne yapacağını merak ediyordu ki, yapılan oylamada MHP’liler de “bu bakanlar yemin edemez” yönünde oy kullandı.

YANLIŞLIKLA MI EL KALDIRDILAR?

Muhalefet kulisinde MHP’li milletvekillerinin CHP’nin verdiği önergeye “yanlışlıkla el kaldırdıkları” yorumları yapıldı. Ancak MHP’den bu konuda herhangi bir açıklama gelmedi.

KORAY AYDIN'DAN ELEKTRONİK OYLAMA KARARI


Verilen aranın ardından Koray Aydın, içeride katip üyeler arasında görüş ayrılığı yaşandığını belirterek oymayı elektronik olarak tekrarlayacağını açıkladı. AKP miletvekilleri bu duruma itiraz etse de elektronik oylamaya geçildi.

Yapılan elektronik oylamanın ardından 556 oy çıktığı açıklandı. 550 üyeli Meclis'te 556 oy çıkması üzerine TBMM Başkan Vekili Koray Aydın partilerin grup başkan vekilleriyle toplantı yapmak için oturuma ara verdi. Oyların fazla çıkmasının, milletvekillerinin hem elektronik yolla hem de pusula yoluyla oy kullanmalarından kaynaklandığı öğrenildi.

BAKANLARIN YEMİN ETMESİ YÖNÜNDE SONUÇ ÇIKTI

Verilen aranın ardından TBMM'de tekrar açık oylama yapıldı. Milletvekilleri el kaldırarak oylamaya katıldı. Bu sırada ilginç anlar yaşandı. Koray Aydın "Ayaktaki arkadaşlar sık durmayın. Boşluklara doğru ilerleyin. Ayakta durmayın oturun" şeklinde milletvekillerini uyardı. Art arda yaşanan oylamaların ardından bağımsız milletvekillerinin yemin etmesi yönünde sonuç çıktı.

Yemin kararının ardından bağımsız bakanlar kürsüye gelerek yemin etmeye başladı. Bu sırada CHP'li Musa Çam'ın bağımsız Adalet Bakanı Kenan İpek'e "adaletin nerede" dediği duyuldu. AK Partili ve CHP'li vekillerin birbirinin üzerine yürümesi, ve Genel Kurul Salonu'nda tansiyonun yükselmesi üzerine oturuma 10 dakika ara verildi.

TBMM'DE NELER YAŞANDI?

TBMM Başkanvekili Aydın, birleşimi açtıktan sonra yaptığı kısa konuşmada, gündeme geçmeden önce, Türk milletinin egemenliğinin sembolü olan Yüce Meclis'i yöneteceği ilk gün, çok kısa duygu ve düşüncelerini ifade etmek istediğini belirtti.

AKP ve CHP’li milletvekilleri arasında 'darbecilik' tartışması Hürriyet'ten Rıza Özel'in haberine göre, görüşmeler sırasında AKP ve CHP’li milletvekilleri arasında "darbecilik" tartışması yaşandı. Usul tartışması isteyerek kürsüye gelen CHP GRup Başkanvelkili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, koalisyon görüşmeleri sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’na görev vermeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Kendisinden sonraki AKP milletvekilinin Nihat Erim’in CHP’den istifa ederek kurduğu hükümeti örnek göstermesi üzerine tekrar kürsüye gelen Özgür Özel, Nihat Erim’in o günlerde yaptığının yanlış olduğunu, Bülent Ecevit’in bu hareket üzerine genel sekreterlikten istifa ederek, CHP’ye en büyük seçim başarısını yaşattığını söyledi. Özel AKP’yi eleştirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da darbecilikle suçladı.
Daha sonra kürsüye çıkan AKP'li Mahir Ünal ise “Bir aynaya baksaydı kimin darbelerle iktidara geldiğini çok net görecekti” dedi. Sataşma olduğu gerekçesiyle tekrar kürsüye çıkan Özgür Özel ise, “Hadi biraz ortam yumuşasın Hababam Sınıfı'na bakalım… Hababam Sınıfı'nda herkes var. Türkler var Kürtler var. Solcular var Ülkücüler var orada bir tek siz yoksunuz. Çünkü 80 öncesinde çekildi o film. 12 Eylül darbesinin ürünleri orada olamaz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2015, 18:08
YORUM EKLE