"Terör unsurlarının 'hayır'a destek vermeleri, 'hayır diyenler teröristtir' anlamına gelmiyor"

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı

"Terör unsurlarının 'hayır'a destek vermeleri, 'hayır diyenler teröristtir' anlamına gelmiyor"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, uluslararası koalisyon ile mütabakat oluşması durumunda Türkiye’nin Rakka’ya operasyon düzenlenebileceğini söyledi.

Kurtulmuş, “Türkiye, uluslararası koalisyonla belirli bir mutabakat oluşursa, hem Minbiç, hem Rakka'nın temizlenmesi konusunda adım atabilir. Türkiye hem Rakka'dan IŞİD'in temizlenmesi, PYD/YPG unsunlarının yerleştirilmemesi için adım atılabilir. Bunu önümüzdeki günler belirleyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet kanadından yapılan ‘hayır’ eleştirilerini değerlendiren Kurtulmuş, “Bu kampanya süresince 'evet' diyenler de 'hayır' diyenler de olacak. PKK'nin üst düzey yöneticilerinin 'hayır' çıkması için görüşlerini açıkladığını görüyoruz. Bütün 'hayır' diyenler terörist algısı çıkarmak başka bir şey. Türkiye'de milletin düşmanı olan unsurların sistematik olarak 'hayır'a destek verdikleridir. Terör unsurlarının 'hayır'a destek vermeleri, 'Hayır diyenler teröristtir' anlamına gelmiyor” dedi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkünde toplandı.

Kurtulmuş’un açıklamaları şöyle:

EL BAB'DA SON DURUM

Bu operasyonların Türkiye'nin ulusal güvenlik ihtiyacının bir parçasıdır. DEAŞ ve PKK/PYD Kuzey Suriye'de faaliyet gösterdi, göstermeye devam ediyor. Cerablus'ta başlayan operasyon El Bab'a kadar uzandı.

 ÖSO'nun zaferiyle bu operasyonun sonuçlanacağını görüyoruz. Bunun arkasından ABD ile Türkiye arasında bir mutabakat vardı. PYG/YPG unsurları Minbiç'in doğusuna çekilecekti. Bunu bekliyoruz. Türkiye'nin ulusal güvenliğini sağlayacak adımların atılması için hareket ediliyor.

Türkiye, uluslararası koalisyonla belirli bir mutabakat oluşursa, hem Minbiç, hem Rakka'nın temizlenmesi konusunda adım atabilir. Türkiye hem Rakka'dan IŞİD'in temizlenmesi, PYD/YPG unsunlarının yerleştirilmemesi için adım atılabilir. Bunu önümüzdeki günler belirleyecektir.

HAYIR ELEŞTİRİLERİ

 Bu referandumun önce TBMM'de kabul edilmesi, 16 Nisan'da halkoylamasına sunulacak olması demokrasi bakımından bir kazançtır. Bu kampanya süresince 'evet' diyenler de 'hayır' diyenler de olacak. PKK'nin üst düzey yöneticilerinin 'hayır' çıkması için görüşlerini açıkladığını görüyoruz. FETÖ'nün içinde 'hayır' çıkması için gayret gösterenler olduğunu biliyoruz. Bütün 'hayır' diyenler terörist algısı çıkarmak başka bir şey. Türkiye'de milletin düşmanı olan unsurların sistematik olarak 'hayır'a destek verdikleridir. Terör unsurlarının 'hayır'a destek vermeleri, 'Hayır diyenler teröristtir' anlamına gelmiyor.

ÖZEL TV'LERİN YAYINLARI İLE İLGİLİ CEZALAR

 Özel televizyon kanallarına haksız ve çok yüksek cezalar gelmiştir. Rekabete açık bir alandır özel televizyon kurumları. Belli kısıtlarda hareket etmeleri, belli oranlarda yayın yapacak diye bir kural olmamalı. Özel televizyonlar olmasaydı haklı bir eleştiriydi. 'Evet'i de, 'hayır'ı da destekleyen kanallar olacak. Her görüşten insanlar kendisine yakın görüşten insanlarla görüşlerini paylaşabilir. Bu haksızlık ortadan kaldırılmıştır.

AKADEMİSYENLERİN İHRACI

KHK'lerde olası bir takım yanlışlık varsa bunların düzeltilmesi için mekanizma kurmuştuk. Bunun yasal mekanizması var. Müracaatlar yapılır, sonuç alınmaya çalışılır. Nihai bir karar değil, düzeltilmesi mümkün olan bir karardır.

 REFERANDUM ANKETLERİ

Kampanyanın daha başındayız. Evetler ciddi miktarda önde gözüküyor. Kampanya ilerledikçe evet kampanyasının ciddi şekilde destek bulacağına inanıyorum. Sahadaki nabzı kontrol edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 09:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER