Temelli: Şimdi direnişi örgütleme ve ayağa kaldırma zamanı

Sezai Temelli, Halkların Demokratik Kongresi 10. Genel Kurulu’nda konuştu

Temelli: Şimdi direnişi örgütleme ve ayağa kaldırma zamanı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 10. Genel Kurulu’na katıldı.

Burada konuşan Temelli, şunları söyledi: 

Kapitalist sistem, geride bıraktığımız sol ve sağ versiyonuyla aslında bir savaş üretim ekonomisi var etti. Tüm dünya ekonomisinin yüzde 60’ı savaş koteksine bağlı olarak kendisini yeniden üretiyor. Tüm dünya ekonomisinin yüzde 80’inini G7’ler kontrol ediyor. Bu G7’lere Çin ve Rusya’yı dahil ettiğinizde dünya ekonomisinin yüzde 90’ını bu 9 ülke kontrol ediyor. Kontrol ediyor dediğimiz nedir? Sömürüyor. Bu sömürüsünü devam ettirebilmek için, sistem kendisini koruyabilmek ve var edebilmek için halklara savaşı ve zulmü dayatıyor. Tüm bu savaşın, şiddetin ve kan pazarının coğrafyası da kuşkusuz Ortadoğu. Ortadoğu’daki zulüm ve şiddet budur. 

Ortadoğu’da bu zulmün dolaştığı yerde umut da var. Orada bir hayalet de kol geziyor. Çünkü kapitalizme karşı nerede direniyorsanız, kapitalizm oraya saldıracaktır, saldırıyor da. Şimdi hep beraber bu direnişi örgütleme ve ayağa kaldırma zamanıdır. Ortadoğu ve Türkiye’de yaşanan tesadüfi değildir. Hiçbir şey tarihte tesadüfi olarak ortaya çıkmaz, öyle olması gerektiği için oluşur. Biz buna hazırlıklı olmak zorundayız. Yeni geleni karşılamak zorundayız. Geride bıraktığımız 10 yıl, gelecek 10 yılın nasıl gelişeceğini gösteriyor. Geride bıraktığımız uzun bir 10 yıl oldu ama önümüzdeki 10 yıl o kadar uzun olmayacak. Kapitalizm, bu köhne sistem bu krizinde çürürken kuşkusuz şiddetini ve savaşını da yükseltecektir. Bu savaşa ve şiddete karşı örgütlenmeliyiz.

"ŞİMDİ DÜNYAYI DEĞİŞTİRME ZAMANI"

Bir paradigmamız var dedik, Ortadoğu’da bir hayalet dolaşıyor dedik, Ortadoğu’da konfederalist akılla, yeni bir enternasyonelin, yeni bir enternasyonel çağın kapısı aralanırken kongremize düşen de bunun örgütlülüğünü olduğu her yerde var etmektir. Yola çıktığımızda çok daha yerel bakıyorduk. Çok daha kendi çeperimizde düşünüyorduk. Şimdi önümüzdeki dönemde daha çok küresel bakmak zorundayız. Tüm halkları, sadece çeperimizi değil, ötesinde tüm dünya halklarını bu yeni siyasete, siyasetin toplumsallaşmasına ve bu siyasetin iktidar olmasına çağrı yapmalıyız. Bu örgütlülüğü var ederek yol alabiliriz. Direnerek geldik, şimdi toplumu örgütlemek ve daha ötesinde Marks’ın dediği gibi dünyayı değiştirmek zamanıdır. İnanıyorum ki bunu hep beraber başaracağız.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 08:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER