Temelli'den gözaltılara tepki: Tek bildikleri çete devleti anlayışıyla Türkiye'yi yönetme çabası, izin vermeyeceğiz

Sezai Temelli partisinin grup toplantısında konuştu

Temelli'den gözaltılara tepki: Tek bildikleri çete devleti anlayışıyla Türkiye'yi yönetme çabası, izin vermeyeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin grup toplantısında gözaltılara tepki gösterdi. Temelli, "Tek bildikleri bir çete devleti anlayışıyla Türkiye'yi yönetme çabası, buna izin vermeyeceğiz" dedi.

Erdoğan'ın açıkladığı AKP belediye başkan adayı profillerine de değinen Temelli, "Belediye başkanlarını açıkladılar listede bir tane kadın göremedik" dedi.

Grup toplantısında Leyla Güven'in mektubunu okuyan Temelli'nin konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Kongre öncesi birçok genç arkadaşımız gözaltına alınıp, tutuklandı. Bu gözaltılarla kongreyi engellemek istediler. Her şeye rağmen gençler büyük bir coşkuyla bir araya geldi. Amed'de o salonu ayağa kaldıran gençler Türkiye'yi de ayağa kaldıracak. Bundan korkan iktidar bir paranoya içinde. Dün sabah yine gözaltılarla kalktık. Eski milletvekilimiz Mülkiye Birtane ve parti yönetcilerimiz, sendikacılar gözaltına alındı. Bu sabah yine gözaltılarla kalktık. Ama biz bu direnişten asla vazgeçmeyeceğiz. Tek bildikleri bir çete devleti anlayışıyla Türkiye'yi yönetme çabası, buna izin vermeyeceğiz.

'TÜM TUTSAK ARKADAŞLARIMIZ SERBEST BIRAKILMALI'

AİHM kararı nettir. AİHM'in Selahattin Demirtaş kararı bu ülkeye bir hukuk dersidir. Bu ülkede hukuku tanımayanlara bir derstir. Gecikmiştir evet. AİHM'in geçmişte almaya cesaret edemediği kararlar vardır. Sayın Öcalan'la ilgili, KHK'yle ihraç edilenlere ilişkin kararlarda AİHM siyasete yenik düştü. Bugün siyaseten tutsak olan, hukuka, mevcut yasalara rağmen siyasi hakları elinden alınarak tutsak edilmiş tüm arkadaşlarımız için emsal olacak bir karardır. Selahattin Demirtaş bir an önce serbest kalmalıdır. Tutsak olan bütün arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuşmalıdır.

'GÜN GELİR BUNUN HESABINI SORARIZ'

O kararın alındığı saatlerde cumhuriyet başsavcısı Saray'da, talimat alıyordu. Siyasi vesayet bütün mahkeme salonlarını kaplamış durumda. Ama her şeye rağmen bu karar önemli bir fırsattır. Gelin bu kararı yerine getirin. 'Bunlararı tanımıyoruz' diyenlere inat, 'gereğini yaparız' diye tehdit edenlere inat gelin, yargıçlar olarak mesleğinizin etiği gereği bu karara uyun. Aksi takdirde gün gelir bu ülkeye demokrasi gelir, bağımsız tarafsız yargı gelir; bilin ki o gün bunun hesabını sizden sorarız."

Cezaevlerinde açlık grevleri var. Neden? Çünkü bu ülkede tecrit var. Başta Leyla Güven olmak üzere açlık grevindeki arkadaşlarımız bir çağrıda bulunuyor. Gelin tecriti kaldırın, barışın önünü açın. Bizim de çağrımız budur." 

Leyla Güven 20 gündür açlık grevinde. Bugün cezaevlerinde açlık grevi başlıyor.

Belediye başkanlarını açıkladılar listede bir tane kadın göremedik. 49 il 558 ilçeyi yönetmişler sadece 7 kadın belediye başkanı var.

Madem Osmaniye'den öteye gidemiyorlar, o zaman Karadeniz'e de gelemesinler. Karadeniz devrimci dayanışmayla, Mahir Çayan'larla, Cihan Alptekin'lerle anılmalı.

Gözaltına alınacak HDP'li bulamazlarsa, soğanları gözaltına alıyorlar. 'Soğanları terör örgütü kurmaya çalışırken yakaladılar' böyle bir başlık atabilirler yakında.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 22:57

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER