'Telefonla aradım, açmadı' diyen Erdoğan'a Demirtaş'tan yanıt

Demirtaş: Beni aramasınlar Türkiye halkından özür dilesinler

'Telefonla aradım, açmadı' diyen Erdoğan'a Demirtaş'tan yanıt

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş,  seçim çalışmalarına katılmak üzere Diyarbakır'dan İstanbul'a geldi. Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla İstanbul'a gelen Demirtaş, Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da parti mitingine yönelik saldırının ardından kendilerine ulaşamadığı yönündeki sözlerine yanıt verdi: "Kendileri bana ulaşmaya çalışmış olabilir ama önemli olan bana ulaşmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var, arasınlar onlardan özür dilesinler."

Selahattin Demirtaş, AKP'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef gösteren diline işaret ettiği açıklamasında, "Mesele ben değil mesele halktır. Hedef gösterdikleri için yalan iftira üzerine kampanya yürüttükleri için, bizi bu kadar düşmanca saldırının hedefi haline getirdikleri için halka karşı bir özür borçları var. Beni aramasınlar Türkiye halkından özür dilesinler" dedi.

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"CUMHURBAŞKANI DEĞİL Mİ, GİTSİN DİYARBAKIR'A ÇİÇEK BIRAKSIN"

“Benim iki küçük kızım da dahil olmak üzere yüzlerce çocuğun orada ölmek üzere olduğunu gördüm.  Küçük çocuklar ve bebekler gaz bombasıyla nefes alamaz hale geldiler. Benim korumalarım vücudu parçalanmış birini taşıdılar ve yolda vefat ettiğini söylediler. İlk etap da 100 yaralı bilgisi geldi ve ben çıktım sağduyu açıklaması yaptım. Paniği büyütmemek için ne yaralı ne de ölü bilgisi verdim.  Aynı saatte Cumhurbaşkanı Eskişehir'de miting de konuşuyor ve yine bize saldırıyordu. Ne bir başsağlığı, ne bir geçmiş olsun ne de bir üzüntü beyanı vardı. Ülkenin Cumhurbaşkanı bir saat Eskişehir mitinginde konuştu ve o vahşi saldırıya dair tek bir cümle etmedi. Kendileri bana ulaşmaya çalışmış olabilir ama önemli olan bana ulaşmaya çalışmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var arasınlar onlardan özür dilesinler üzüntülerini belirtsinler. Buyursunlar Diyarbakır'a gitsinler.  77 milyonun Cumhurbaşkanı değil mi katliamın olduğu yere gitsin çiçek bıraksın. Mesele ben değil mesele halktır. Halka karşı bir özür borçları var hedef gösterdikleri için yalan iftira üzerine kampanya yürüttükleri için, bizi bu kadar düşmanca saldırının hedefi haline getirdikleri için. Bütün Türkiye'ye özür borçları var seçim sonrası kampanya boyunca kullandıkları dilden üzüntü duyduklarını ve hata yaptıklarını kabul eder ve Türkiye toplumundan özür dilesinler üzüntülerini onlara belirtsinler."

"POLİSLER, YARALILARI KURTARAN İNSANLARA, ÇOCUKLARA GAZ SIKTI"

"Saldırı sonrasında bir kaos oluşsun, 'HDP'liler sağı solu yaktılar diye akşam da yandaş medya üzerinden büyük bir propaganda başlasın' diye hedeflediler.  Hem sahnedeki sunucumuzdan yöneticimize kadar meydandaki bütün halkımıza kadar herkes sağduyulu ve disiplinli davrandı. Birde şöyle bir şey var ben bunu söylemekten sakınca görmüyorum. Benim konuşma saatim beş dakika gecikti. Konuşmalar uzayınca beş dakika arabada bekledim. Patlamalar tam konuşma yapacağım saati ayarlanmıştı. Yüzlerce çocuk bebek bebeğiyle gelen insanlar yaşlılar arasında patlatıldı. Patlama benim 30 metre uzağımdaydı. İlk patlama hafif ikincisi büyük bir patlamaydı. İkinci patlamada içinde bulunduğum araba yerinden sarsıldı. Herkes çocuklarıyla bebekleriyle gelmişti benim ailem ordaydı iki kızım, yaşlı annem babam oradaydı. Bütün halkımızı oradan çıkartırken bulunduğumuz yere gaz bombaları atıldı. İnsanlar hem yaralıları, parçalanmış ve yanmış vücutları yerden almaya toplamaya çalışıyor bir yandan da polisin attığı gazdan nefes almaya çalışıyordu. Yardım eden polisler de var fakat gaz atan su sıkan polisler de var.  Biz nefes alamaz duruma geldik. Orada ölmek üzere olan insanlar var, yaralılara yardım etmek isteyen insanlar bir yandan da nefes almaya çalışıyor. Tam bir kaos hesaplandı'"

 "TERCİH HALKIMIZIN"

"Seçimlere bir gün kala halk vicdanlı bir karar verecektir. Böyle bir ortamda seçime doğru gidiyoruz. Öncelikle Allah bunların yanına bırakmasın diyoruz yarın da inşallah halkımızın bunların yanına bırakmasın diyorum.   Ya Türkiye'yi bunlar yönetecek koltuğu için bütün ülkeyi yakmayı göze alanlar yönetecek ya da bizler kardeşçe bu ülkeyi hep birlikte yöneteceğiz tercih halkımızın.  İnşallah halkımız vicdanlı bir karar verir. Bizim sağ duyulu davranışımız, Diyarbakır halkının parti yöneticilerimizin sağ duyulu davranışı katliamın daha büyük faturayla Türkiye halkına mal edilmesini engellemiştir."

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2015, 14:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
nur keskin
nur keskin - 3 yıl Önce

yillardir pkknin yaptiği eylemlerde ölen çocuklara ni̇ye üzülmedi̇n daha çok geçmedi̇ yasi̇n börüyü katledenlere ni̇ye öfke duymadin ....başkasinin cani can deği̇lmi̇ o zaman ni̇ye sesi̇n çikmiyordu .

Necmi Demir
Necmi Demir - 3 yıl Önce

Nur Keskin, sen hasta ve salağın Allahısın. Gerizekalı provokatör.

baran zınar
baran zınar - 3 yıl Önce

hdp demek pkk demek ermeniler demek,ben kürt oğlu kürtüm ama Allah için bunlar beni temsil edemez bunlar kan emici pkk çocukları tüm kürtleri bu ülkede rezil konumuna getirdiniz hdp'ye oy yok gardaş

umut
umut - 3 yıl Önce

baran zınar senin kürtlüğüne inanmadım.ben kürdüm ve hdp benim irademdir.

cotkar
cotkar - 3 yıl Önce

baran zınar Allah belanı versin aşağılık herif.

azad
azad - 3 yıl Önce

baran zınar kürt olabilirsin,gerçi bana inandırıcı gelmedi.fakat insan değilsin.hdp beni ve tüm insanlığı temsil ediyor.

muhammed
muhammed - 3 yıl Önce

telefonuna çıkmadığın iyi olmuş.Allah belasını verecek inşAllah.

güldar can
güldar can - 3 yıl Önce

BDP bütün kimliklerin temsiliyetine sahip bi parti.. ben kürt,üm ama kürt olmasaydımda yine oyumu o partiye verirdim.....